Nr ISSN 2082-7431

Polska Podziemna
Nowości w Serwisie.1 lipca 2020 r.
W Serwisie Polska Podziemna pojawił się artykuł autorstwa Mateusza Marońskiego omawiający słynną akcję "Za Kotarą", wykonaną przez Oddział 993/W KG AK.

Zapraszamy do lektury

18 czerwca 2020 r.
W Serwisie Polska Podziemna pojawił się artykuł omawiający strukturę, obsadę i działalność Kedywu Okręgu Poznań AK.

Zapraszamy do lektury

1 czerwca 2020 r.
W Serwisie Polska Podziemna pojawił się artykuł autorstwa Mateusza Marońskiego, zatytułowany "Akcja Milke". Jest to kolejny artykuł z serii "Największe bitwy i najsłynniejsze akcje polskiego podziemia". Zapraszamy do lektury:

Zapraszamy do lektury

8 stycznia 2016 r.
W Serwisie Polska Podziemna pojawił się obszerny, dwuczęściowy artykuł omawiający strukturę, obsadę i działalność Kedywu Okręgu Wilno AK.

Zapraszamy do lektury

27 grudnia 2015 r.
W Serwisie Polska Podziemna w temacie Armia Krajowa. Kierownictwo Dywersji "Kedyw", opublikowaliśmy obszerny, dwuczęściowy materiał o Kedywie Okręgu Wileńskiego AK.

Zapraszamy do lektury

1 września 2015 r.
W Serwisie Polska Podziemna w temacie Armia Krajowa. Struktura Organizacyjna, opublikowaliśmy pierwszą część materiału o Okręgu Warszawskim ZWZ-AK. W części tej omówiona została struktura oraz obsada personalna Komendy Okręgu. W części drugiej, którą opublikujemy niebawem, zajmiemy się strukturą i obsadą personalną tzw. "terenu".

Zapraszamy do lektury

22 stycznia 2015 r.
W Serwisie Polska Podziemna w temacie Delegatura Rządu na Kraj, opublikowaliśmy artykuł, który w bardzo ogólnym wymiarze omawia relacje, jakie panowały pomiędzy Delegaturą Rządu a Związkiem Walki Zbrojnej/Armią Krajową.

Zapraszamy do lektury

10 grudnia 2014 r.
W Serwisie Polska Podziemna w temacie Kierownictwo Walki Cywilnej umieściliśmy obszerny materiał, który jest drugą częścią tematu o KWC. Część ta jest wykazem Wydziałów Oporu Społecznego (KWC/KWP) w Okręgowych Delegaturach Rządu. Jednocześnie poważnym uzupełnieniom uległy materiały o samych Okręgowych Delegaturach Rządu.

Część I.

Część Ii.

12 listopada 2014 r.
W Serwisie Polska Podziemna opublikowaliśmy materiał omawiający strukturę organizacyjną i obsadę personalną Okręgu Tarnopol Armii Krajowej.

Zapraszamy do lektury.

13 października 2014 r.
W Serwisie Polska Podziemna opublikowaliśmy materiał omawiający strukturę organizacyjną i obsadę personalną Okręgu VII Batalionów Chłopskich.

Zapraszamy do lektury.

1 października 2014 r.
W Serwisie Polska Podziemna opublikowaliśmy materiał omawiający strukturę organizacyjną i obsadę personalną Okręgowej Delegatury Rządu Lwów.

Zapraszamy do lektury.

16 września 2014 r.
W Serwisie Polska Podziemna, w temacie "Formacje Zbrojne", opublikowaliśmy materiał omawiający strukturę organizacyjną i obsadę personalną Obwodu II Lublin Gwardii Ludowej/Armii Ludowej.

Zapraszamy do lektury.

01 czerwca 2014 r.
W Serwisie Polska Podziemna opublikowaliśmy materiał omawiający strukturę organizacyjną i obsadę personalną Okręgowej Delegatury Rządu Wołyń.

Zapraszamy do lektury.

30 marca 2014 r.
Systematycznie i w trybie ciągłym rozbudowie poddawany jest dział „Postacie”. Na dzień dzisiejszy temat ten skupia 180 biogramów. Ich lwia część połączona jest z wykazami struktur organizacyjnych i obsad personalnych Armii Krajowej. W przyszłości planujemy identyczne działania w odniesieniu do Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej..

Zapraszamy do lektury.

06 marca 2014 r.
W Serwisie Polska Podziemna pojawiła się druga część materiału omawiającego struktury organizacyjne Okręgu Wilno ZWZ-AK. Po opisaniu struktur Komendy Okręgu przyszedł czas na przedstawienie struktury terenowej, czyli niższych szczebli organizacyjnych.

Zapraszamy do lektury.

23 luty 2014 r.
W Serwisie Polska Podziemna pojawiła się druga część materiału omawiającego działalność Kedywu Okręgu Warszawa AK.
W części która własnie się ukazała omawiamy działania ujęte jako akcje terrorystyczne, odwetowe i w samoobronie, oraz akcje różne.

Zapraszamy do lektury.

04 stycznia 2014 r.
W Serwisie Polska Podziemna pojawiła się perwsza część materiału omawiającego działalność Kedywu Okręgu Warszawa ZWZ-AK.
W części która się ukazała omawiamy działania przeciwko komunikacji, gospodarce, administracji i propagandzie okupanta.

Zapraszamy do lektury.

16 października 2013 r.
W Serwisie Polska Podziemna pojawiła się druga część materiału o Kedywie Okręgu Nowogródek ZWZ-AK.
W części która się ukazała omawiamy działalnośc bojową i dywersyjną.

Zapraszamy do lektury.

5 października 2013 r.
W Serwisie Polska Podziemna pojawiła się pierwsza część materiału o Kedywie Okręgu Nowogródek ZWZ-AK.
W części która się ukazała omawiamy strukture organizacyjną i obsadę personalną. W przygotowaniu jest część druga, omawiająca działalność bojową i dywersyjną.

Zapraszamy do lektury.

19 sierpnia 2013 r.
W Serwisie Polska Podziemna pojawiła się pierwsza część materiału o strukturze organizacyjnej i obsadzie personalnej Okręgu Wilno ZWZ-AK.
W pierwszej części omówiono pokrótce historię rozwoju oraz obsadę Komendy Okręgu. W opracowaniu jest druga część, która omawiać będzie struktury terenowe Okręgu.

Zapraszamy do lektury.

22 lipca 2013 r.
W Serwisie Polska Podziemna pojawił się materiał omawiający strukturę organizacyjną i obsadę personalną Okręgu Wołyń ZWZ-AK oraz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Zapraszamy do lektury.

Zapraszamy do lektury.

21 czerwca 2013 r.
W Serwisie Polska Podziemna pojawił się materiał omawiający strukturę organizacyjną i obsadę personalną Naczelnego Dowództwa, Sztabu Głównego oraz Obwodu I - Warszawa Gwardii Ludowej/Armii Ludowej. Jest to kolejny artykuł omawiający dzieje tej najbardziej kontrowersyjnej formacji w dziejach Polski obu okupacji. Zapraszamy do lektury.

Zapraszamy do lektury.

10 czerwca 2013 r.
W Serwisie Polska Podziemna, w temacie "Najgłośniejsze akcje i największe bitwy polskiego podziemia" opisaliśmy jedną z najgłośniejszych akcji Armii Krajowej.
Akcja "Góral", bo o niej mowa, odbiła się szerokim echem w Okupacyjnej Polsce. Perfekcja wykonania i brawura wykazana przy przeprowadzeniu akcji wzbudza podziw i rzeczywiście nadaje się na scenariusz bardzo dobrego filmu sensacyjnego. Zapraszamy do lektury.

Zapraszamy do lektury.

16 maja 2013 r.
Redakcja Dws-Xip.pl informuje Szanownego Czytelnika o pracach prowadzonych w dziale Biografie. Będą w nim umieszczone, w oddzielnych linkach biografie Komendantów ZWZ/AK, NOW-NSZ. BCh oraz dowódców GL/AL. Pierwsze biogramy można już obejrzeć we wspomnianym dziale..

Zapraszamy do lektury.

16 maja 2013 r.
W Serwisie Polska Podziemna został umieszczony materiał omawiający strukturę organizacyjną oraz obsadę personalną Okręgu Łódź ZWZ/AK.

Zapraszamy do lektury.

13 kwietnia 2013 r.
W Serwisie Polska Podziemna umieściliśmy materiał omawiający strukturę organizacyjną i obsadę personalną Okręgu Kraków ZWZ-AK.

Zapraszamy do lektury.

4 luty 2013 r.
W Serwisie Polska Podziemna pojawił się materiał omawiający strukturę organizacyjną i obsadę personalną Komendy Obszaru Południe (Krakowsko-Śląskiego) Związku Walki Zbrojnej.

Zapraszamy do lektury.

24 stycznia 2013 r.
W Serwisie Polska Podziemna umieszczony został artykuł omawiający obsadę personalną i strukturę organizacyjną Okręgów NSZ-AK. Jest to ostania z całej serii publikacja, omawiająca struktury Narodowych Sił Zbrojnych.
Zapraszamy do lektury.

22 stycznia 2013 r.
W Serwisie Polska Podziemna umieszczony został artykuł omawiający obsadę personalną i strukturę organizacyjną Okręgów Narodowych Sił Zbrojnych utrzymującą się do kwietnia/maja 1944 r., czyli w okresie przed rozłamem, dokonanym przez ONR.
Zapraszamy do lektury.

16 stycznia 2013 r.
W Serwisie Polska Podziemna opublikowaliśmy artykuł omawiający strukturę terytorialną i obsadę personalną Inspektoratów i Okręgów rozłamowej części Narodowych Sił Zbrojnych, w historiografii określanej jako NSZ-ZJ (Związek Jaszczurczy).
Zapraszamy do lektury.

07 stycznia 2013 r.
W Serwisie Polska Podziemna, w dziale NOW, NSZ pojawił się materiał omawiający cele militarno-polityczne i ustrojowe Narodowych Sił Zbrojnych oraz strukturę i obsadę personalną Dowództw NSZ, NSZ-AK i NSZ-ONR.
Zapraszamy do lektury.powrót do strony głównej


© copyright 2007, Radosław ""Butryk"" Butryński
Design by Scypion