Ręczny karabin maszynowy Vickers-Berthier Mk. III

Historia konstrukcji:

Ręczny karabin maszynowy zaprojektowany w 1909 roku przez francuskiego generała Andre Berthier. Został przyjęty na uzbrojenie US Army w 1917 roku, ale na przeszkodzie we wdrożeniu do służby stanął brak wolnych mocy produkcyjnych, a dalsze starania w tym względzie przerwało zakończenie Pierwszej Wojny Światowej. W 1925 roku prawa produkcyjne nabyły brytyjskie zakłady Vickers-Armstrong Ltd.

Karabin w wersji Mk. I brał udział w konkursie na standardowy brytyjski rkm w którym ostatecznie zwyciężył przyszły BREN. W trakcie tego konkursu broń wzbudziła zainteresowanie armii indyjskiej – w 1931 roku przygotowano dla Indii wersję Mk. II, a ostatecznie w 1933 roku wersję Mk. III. Produkcję seryjną podjęto w 1932 roku w indyjskich zakładach Ishapore Rifle Factory w Ishapore.

Dane techniczne:

Kaliber:
Amunicja:
Masa:
Długość całkowita:
Długość lufy:
Zasilanie:
Szybkostrzelność:
.303 cala
7,7x56R (.303 Enfield)
własna 9,4 kg, załadowany 11,1 kg
1.180 mm
607 mm
magazynek na 30 naboi
500 strz./min

Ręczny karabin maszynowy Vickers-Berthier Mk. III
Ręczny karabin maszynowy Vickers-Berthier Mk. III

Opis konstrukcji:

Automatyka broni wykorzystywała energie gazów wylotowych pobierany przez boczny otwór w lufie. Lufa szybkowymienna, zaopatrzona w rączkę chroniącą przed poparzeniem i ułatwiającą przenoszenie broni. Zamek ryglowany przy strzale. Zasilanie z pudełkowego magazynka dostawianego od góry komory zamkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.