Commonwealth Aircraft Corporation CA-2 „Wackett”

Historia konstrukcji:

Samolot opracowany w australijskich zakładach Commonwealth Aircraft Corporation w Fishermen’s Bend, Victoria. Pierwszy opracowany w Australii samolot szkolno-treningowy, który zaprojektował w 1938 roku Lawrence J. Wackett.

Samolot ten powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie australijskich sił powietrznych RAAF na lekki samolot szkolno-treningowy. Zaprojektowany w układzie dolnopłata, z zakrytą kabiną załogi w układzie tandem. Pierwszy prototyp został oblatany w październiku 1939 roku, a po zmianie silnika przekazano go do prób w marcu 1940 roku. Zgodnie z wymogami RAAF był on napędzany silnikiem rzędowym typu de Havilland „Gypsy Major” I o mocy 130 hp, co z racji jego zbyt małej mocy negatywnie wpływało na osiągi samolotu. W tej sytuacji drugi prototyp ukończono w listopadzie 1939 r. z mocniejszym silnikiem rzędowym de Havilland „Gypsy Six” I o mocy 200 hp. Po zabudowie identycznego silnika na pierwszym prototypie przekazano go RAAF do prób w marcu 1940 roku.

Ponieważ w obliczu toczącej się w Europie wojny obawiano się o regularność dostaw silników z Wielkiej Brytanii do produkcji seryjnej skierowano ostatecznie wersję CA-6 wyposażoną w lżejszy o 36 kg amerykański silnik gwiazdowy Warner 165D „Super Scarab” o mocy 175 hp. Dla uniknięcia problemów z identyfikacją obydwa prototypy otrzymały nowe numery ewidencyjne A3-1001 oraz A3-1002.

Opis konstrukcji:

Wolnonośny dolnopłat, z zamkniętą kabiną załogi w układzie tandem. Kadłub stanowiła kratownica z rur stalowych (chromowo-molibdenowych), w przedniej części kryta blachą duraluminiową, a za kabiną płótnem. Usterzenie i skrzydła konstrukcji drewnianej. Stałe podwozie w układzie klasycznym, z kółkiem ogonowym. Silnik napędzał dwułopatowe śmigło metalowe o stałej prędkości obrotowej typu Hamilton Standard.

Źródła:

Bill Gunston „Combat aircraft of World War II”, wyd. Tiger Books, 1990

Praca zbiorowa „Encyklopedia lotnictwa”, wyd. Debit, 1998

Internet:

www.defence.gov.au/RAAF/raafmuseum/

www.jaapteeuwen.com/ww2aircraft

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.