Lekki karabin maszynowy Gun, Machine, Lewis .303 inch Mark I

Historia konstrukcji:
Lekki karabin maszynowy Lewis opracował amerykański konstruktor Samuel MacLean, a udoskonalił pułkownik Isaac Newton Lewis. Produkcję uruchomiono w 1913 roku w Belgii, a rok później po wybuchu Pierwszej Wojny Światowej ewakuowano personel zakładu wraz z dokumentacją do Wielkiej Brytanii. Masową produkcję podjęły brytyjskie zakłady Birmingham Small Arms Company i dostarczały wielu odbiorcom na całym świecie.

Po uzyskaniu niezależności przyjęty na uzbrojenie sił zbrojnych Iraku. Stosowany jako broń pokładowa samolotów (stanowiska ruchome) oraz jako przeciwlotniczy karabin maszynowy (po umieszczeniu na lekkim trójnogu).

Dane techniczne:

Kaliber:
Amunicja:
Masa:
Długość całkowita:
Szerokość:
Wysokość:
Długość lufy:
 
Zasilanie:
Szybkostrzelność:
7,7 mm
7,7x56R (.303 Enfield)
13 kg
1.283 mm
114 mm
225 mm
666 mm
(w tym część gwintowana 584,5 mm)
magazynek na 97 naboi
teoretyczna 450-500 strz./min

Opis konstrukcji:
Automatyka broni wykorzystuje energię gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w lufie. Cykl rozpoczęcia ognia rozpoczyna się przy otwartym zamku. Ryglowanie zamka następuje poprzez jego obrót, mechanizm uderzeniowy z suwadłem pełniącym rolę bijnika. Zasilanie broni z nakładanego od góry komory zamkowej magazynka talerzowego o pojemności 97 naboi (były one ułożone w 4 warstwach). Obrót magazynka powodowany jest przez mechanizm zębatkowo zapadkowy współpracujący z suwadłem. Chłodzona powietrzem lufa osłonięta jest specjalnym płaszczem wymuszającym przyspieszony obieg podczas prowadzenia ognia. Do osłony przytwierdzony dwójnóg. Zastosowano stałą kolbę drewnianą (w wersji lotniczej zamienianą na pionowy uchwyt) oraz chwyt pistoletowy ze spustem. Przyrządy celownicze obejmowały celownik ramkowy współpracujący z muszką ulokowaną na osłonie lufy.

Amunicja:
Masa magazynka załadowanego 97 nabojami wynosiła 4,5 kg (wykonany z brązu – pusty 2,25 kg) lub 3,85 kg (wykonany z aluminium – pusty 1,6 kg).

Zwykła Cartridge, S.A., Ball, .303 inch Mk. VII

Masa pocisku:
Ładunek miotający:
Prędkość wylotowa:
11,28 g
2,4 g kordytu MDT 5-2
744 m/s

Pocisk pełnopłaszczowy z dwuczęściowym rdzeniem – w czubku na jednej trzeciej długości pocisku jest część aluminiowa, natomiast poniżej z wypełnieniem ołowianym z dodatkiem 2% antymonu.

Źródła:

Instrukcja „Lewis Mashine Gun (Aircraft type)”, wydana przez producenta Savage Arms Corporation w Utica, stan New York

Terry Gander, Peter Chamberlain „Enzyklopädie deutscher waffen 1939-1945”, wyd. Motorbuch Verlag, 2006 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.