Pistolet maszynowy United Defense Submachine Gun, cal. 9mm, Model 1942

Historia konstrukcji:
Pistolet maszynowy UD M42 był używany przez siły zbrojne USA.

Zaprojektował go Carl G. Swebilius pracujący w amerykańskich zakładach High Standard Manufacturing Corp. w Houston, stan Texas. Prace projektowe ruszyły w 1938 roku. Testy egzemplarzy prototypowych przeprowadzono pod koniec 1940 roku i aż do listopada 1941 roku wciąż udoskonalono konstrukcję. Pierwotnie broń zaprojektowano na zamówienie sił zbrojnych Holenderskich Indii Wschodnich.

W 1940 roku powołano korporację United Defense Supply Corporation zajmującą się koordynacją dostaw uzbrojenia dla toczących w Europie wojnę sojuszników. Na zlecenie amerykańskiego biura operacji specjalnych Office of Strategic Services (OSS) broń dostosowano do amunicji 9×19 Parabellum i przeznaczono jako broń zrzutową dla ruchu oporu w Europie i na Dalekim Wschodzie. W zakładach High Standard Manufacturing Corp. w Houston, stan Texas, oraz Marlin Firearms Co. w North Haven, stan Connecticut, wyprodukowano około 15 tysięcy egzemplarzy.

Dane techniczne:

Kaliber:
Amunicja:
Masa własna:
Długość całkowita:
Długość lufy:
Zasilanie:
Szybkostrzelność:
8,92 mm
9×19 Parabellum
bez magazynka 4,13 kg
807 mm
279 mm
magazynek na 20 naboi
teoretyczna 700 strz./min

Opis konstrukcji:
Automatyka broni wykorzystuje energię odrzutu zamka swobodnego, strzela z otwartego zamka. Lufa gwintowana, zaopatrzona w 6 prawoskrętnych bruzd o skoku 406 mm, jest wkręcona w komorę zamkową i zakołkowana.

Dwupozycyjny przełącznik rodzaju ognia umieszczony nad spustem z prawej strony komory zamkowej (ogień pojedynczy i ciągły), natomiast po lewej stronie znajduje się bezpiecznik.

Zasilanie broni w amunicję za pomocą dwurzędowego magazynka pudełkowego wkładanego do gniazda od dołu. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie dwóch połączonych magazynków umożliwiających szybką zmianę bez sięgania do ładownic. Niestety w praktyce położenie się strzelca na ziemi powodowało zbieranie się w szczękach magazynka ziemi i roślinności.

Zastosowano celownik szczerbinkowy z możliwością regulacji w poziomie, który współpracuje z trapezową muszką umieszczoną na pierścieniu w części wylotowej lufy.

Do lufy przymocowano drewniany chwyt pistoletowy, a do tylnej części komory zamkowej za pomocą śrub przymocowano drewnianą kolbę.

Amunicja:

Zwykła

Masa pocisku:
Prędkość wylotowa:
Donośność:
8 g
400 m/s
praktyczna 200 jardów = 183 m

Pocisk pełnopłaszczowy z ołowianym rdzeniem.

Źródła:

Frank Iannamico „United States Submachine Guns”, wyd. Moose Lake Publishing, 2004 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.