Karabin przeciwpancerny Panzerabwehrbüchse 35 (p)

Historia konstrukcji:
Karabin przeciwpancerny Pz.B. 35 (p) był używany przez siły zbrojne Niemiec.

Został opracowany w Fabryce Karabinów w Warszawie przez zespół konstruktorów pod kierunkiem Józefa Maroszka. Przyjęty na uzbrojenie polskich sił zbrojnych pod oznaczeniem Karabin przeciwpancerny wzór 35.

Później oznaczenie karabinu w katalogu obcego uzbrojenia zmieniono na Panzerabwehrbüchse 770 (p), natomiast w katalogu wzorów uzbrojenia używanego przez niemieckie siły zbrojne otrzymał numer ewidencyjny Gerät 1-6002.

Ok. 800 egzemplarzy przekazano w 1941 roku armii włoskiej. Zostały ponownie przejęte w 1943 roku po rozbrojeniu armii włoskiej i otrzymały oznaczenie Panzerabwehrbüchse 770 (i).

Dane techniczne:

Kaliber:
Amunicja:
Masa:
 
Długość broni:
Długość lufy:
Zasilanie:
7,9 mm
7,9×107
bez magazynka 9 kg
załadowany 9,5 kg
1.780 mm
1.200 mm
magazynek na 4 naboje

Opis konstrukcji:
Czterotaktowy zamek ślizgowo-oporowy z prostą rączką zakończoną kulką. Zamek ryglowany symetrycznie przez dwa rygle umieszczone na przedniej części trzonu zamkowego, z dodatkowym ryglem w pobliżu rączki zamkowej. Lufa wymienna zaopatrzona w 6 prawoskrętnych bruzd i zakończona hamulcem wylotowym. Żywotność lufy wynosi ok. 200 wystrzałów. Zasilanie broni za pomocą jednorzędowego magazynka pudełkowego wkładanego od dołu komory zamkowej. Celownik szczerbinkowy ze stałą nastawą na odległość 300 metrów współpracował z prostokątną muszką umieszczoną na hamulcu wylotowym.

Amunicja:
Wykorzystano zjawisko, które opisał Hermann Gerlich. Przy trafieniu z bardzo wysoką prędkością w pancerz miękki ołowiany rdzeń pocisku rozpłaszcza się na jego zewnętrznej powierzchni i przekazuje całą energię na wybicie korka o średnicy większej, niż kaliber pocisku.

Wykorzystywano naboje zaopatrzone w łuski mosiężne (stop 67% miedzi i 33% cynku) o masie 37,9 g, długości 107,2 mm i średnicy dna 16,5 mm.

Do celów transportowych naboje pakowano po 12 w kartonowe pudełka. 12 kartonowych pudełek umieszczano w ocynkowanej metalowej puszcze, a kilka takich pakietów umieszczano w drewnianej skrzynce amunicyjnej.

Przeciwpancerna

Długość naboju:
Długość pocisku:
Masa naboju:
Masa pocisku:
Masa ładunku miotającego:
Prędkość wylotowa:
132 mm
34,4 mm
61,75 g
12,8 g
11,15 g
1.265 m/s

Pocisk pełnopłaszczowy (płaszcz stalowy melchiorowany) z ołowianym rdzeniem.

Z odległości 100 m pocisk przebija ustawioną pionowo płytę pancerną o grubości 30 mm.

Przejęte polskie naboje DS.

Ślepa

Używane do celów szkoleniowych ślepe naboje z drewnianym pociskiem (wydrążonym w środku), który rozpadał się po opuszczeniu lufy. W celu łatwej identyfikacji pocisk był polakierowany na kolor niebieski, natomiast łuska miała niebieską obwódkę na dnie wokół spłonki.

Źródła:

Instrukcja D 116 „Panzerabwehrbüchse 35 (p). Beschreibung, Handhabungs- und Behandlungsanleitung”, 1940 r.

D 50/1 „Kennblätter fremden Geräts, Heft 1: Handwaffen”, 1943 r.

Instrukcja H.Dv. 97/1 „Gerätliste”, 1943 r.

Terry Gander, Peter Chamberlain „Enzyklopädie deutscher waffen 1939-1945”, wyd. Motorbuch Verlag, 2006

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.