Urządzenie nasłuchowe Kuulosuunnin mallia 42 RHI

Historia konstrukcji:
Nasłuchownik m/42 RHI był używany przez siły zbrojne Finlandii.

Został opracowany w niemieckich zakładach Electroacustic G.m.b.H. w Kiel (pol. Kilonia). Przyjęty na uzbrojenie niemieckich sił zbrojnych pod oznaczeniem Ringtrichter-Richtungshörer.

W 1942 roku Finlandia zakupiła partię aparatów tego typu wraz z armatami przeciwlotniczymi 88 mm oraz reflektorami przeciwlotniczymi Valonheittimet m/42.

Opis konstrukcji:
Nasłuchownik pozwala śledzić cel odległy maksymalnie o 6.000 m, lecący na pułapie 4.000 m. Jeden z operatorów odpowiada za naprowadzanie urządzenia w azymucie, natomiast drugi w elewacji. Dokładność pomiaru wynosi ok. 1° w każdym kierunku (po precyzyjnym wprowadzeniu wszystkich poprawek uwzględniających m.in. temperaturę, ciśnienie i wilgotność powietrza, co nie zawsze było możliwe do uzyskania w czasie rzeczywistym i wówczas operowano wartością uśrednioną, co siłą rzeczy miało wpływ na prędkość rozchodzenia się dźwięku i pogarszało dokładność pomiaru).

Uzyskane koordynaty uchwyconego samolotu przekazywano do reflektorów przeciwlotniczych które starały się uchwycić cel w snop światła, co umożliwiało wyliczenie jego dokładnego położenia za pomocą dalmierzy optycznych współpracujących z aparatami centralnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.