Karabin powtarzalny Lee-Enfield No. 1 Mk. III*

Historia konstrukcji:
Karabin piechoty opracowany w Wielkiej Brytanii.

Przyjęty na uzbrojenie sił zbrojnych Indii. Produkcję seryjną karabinów podjęto w 1904 roku w indyjskich zakładach Ishapore Rifle Factory w Ishapore.

Bicia GRI na broni pochodziły od skróconego zwrotu George Rex, Imperator – czyli Jerzego, króla Imperium Brytyjskiego (używano ich do 1948 roku).

Dane techniczne:

Kaliber:
Amunicja:
Masa:
Długość całkowita:
Długość lufy:
Zasilanie:
.303 cala
7,7x56R (.303 Enfield)
własna 3,71 kg, załadowany 4,03 kg
1.138 mm
642 mm
magazynek wewnętrzny na 10 naboi

Opis konstrukcji:

Zamek ślizgowy tłokowo-obrotowy (nie posiadający zaczepu), czterotaktowy, ryglowany symetrycznie przy pomocy rygla i nasady ryglowej znajdującej się w połowie długości trzonu. Lufa wkręcona w komorę zamkową. Kurek posiadał z tyłu tarczkę umożliwiającą ręczne napięcie (później tarczka została zastąpiona nacinanym uchwytem). Magazynek dwurzędowy, pudełkowy dostawiany od dołu o pojemności 10 naboi. Łoże i kolba rozdzielne. Kolba z chwytem półpistoletowym była zaopatrzona w stalowy trzewik przykrywający schowek – mocowana długą śrubą w obsadzie komory zamkowej. Stosowano trzy długości kolby w zależności od warunków fizycznych strzelca: długą, krótką oraz najkrótszą. Celownik ramieniowo-krzywiznowy z krzywizną w podstawie (wyskalowany od 200 do 2000 jardów), z suwakiem przesuwanym co 25 jardów, a precyzyjnie regulowany przy pomocy ślimakowej śruby mikrometrycznej co 5 jardów. Szczerbinka miała możliwość regulacji bocznej dla uwzględnienia wpływu wiatru.

Amunicja:
Na terenie Indii jeszcze podczas Pierwszej Wojny Światowej uruchomiono produkcję amunicji karabinowej w dwóch głównych ośrodkach:
Indian Government Ammunition Factory w Dum Dum koło Calcutta,
Indian Government Ammunition Factory w Kirkee koło Poona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.