Samolot myśliwski Curtiss „Hawk” 75 A-6

Historia konstrukcji:Samolot myśliwski zaprojektował Donovan R. Berlin pracujący dla amerykańskich zakładów Curtiss Aeroplane & Motor Company Ltd. Prototyp został oblatany w kwietniu 1935 roku. Samolot otrzymał oznaczenie fabryczne Curtiss Model 75.

W listopadzie 1939 roku Norwegia zamówiła 12 samolotów. Pierwotnie planowano podjęcie ich produkcji licencyjnej w norweskich zakładach Kjeller Flyfabrikk, ale napięta sytuacja w Europie powstała po wybuchu Drugiej Wojny Światowej spowodowała zmianę tej decyzji na korzyść zakupu gotowych samolotów u amerykańskiego producenta w powiększonej do 24 egzemplarzy liczbie. W lutym 1940 roku zrealizowano dostawę pierwszych 19 samolotów – w momencie niemieckiego ataku w kwietniu 7 zmontowanych maszyn znajdowało się na terenie zakładów Kjeller Flyfabrikk. Część z nich miała nawet zainstalowane uzbrojenie, ale nie było ono skalibrowane, podobnie jak całe wyposażenie pokładowe. Ich oblot uniemożliwiał zalegający na terenie przyfabrycznego lotniska śnieg.

Dalsze 12 samolotów, po wyładunku z transportującego je statku, znajdowało się zapakowane w skrzyniach na terenie składu celnego na terenie portu w Oslo. Po wkroczeniu oddziałów niemieckich obsługa składu sabotowała przechowywane elementy poprzez zniszczenie przyrządów pokładowych i poprzecinanie wszelkich linek i mocowań.

Pozostałe 5 samolotów dostarczono po upadku Norwegii najpierw do Anglii, a następnie do używającej ten sam typ samolotu Francji.

Kilka tygodni przed niemiecką inwazją rząd norweski zamówił kolejne 36 maszyn, tym razem w wersji Curtiss „Hawk” 75A-8 napędzanej silnikiem Wright R-1820 „Cyclone”. Po upadku Norwegii zasiliły one szkołę lotniczą utworzoną w Toronto, na terytorium Kanady (tak zwana „Mała Norwegia”). Ich prędkość maksymalna wynosiła 518 km/h na wysokości 4.600 m, a wzmocnione uzbrojenie obejmowało 2 km kalibru 12,7 mm nad silnikiem oraz 4 km kal. 7,62 mm umieszczone parami w skrzydłach.

Dane techniczne:

Załoga:
Masa własna:
Masa startowa:
Rozpiętość:
Długość:
Wysokość:
Powierzchnia nośna:
Jednostka napędowa:
 
 
 
Prędkość maksymalna:
Prędkość przelotowa:
Wznoszenie:
Pułap:
Zasięg:
Uzbrojenie:
1 osoba
2.095 kg
2.726 kg
11,39 m
8,71 m
3,70 m
21,92 m2
1 silnik 14-cyl, w układzie podwójnej gwiazdy,
chłodzony powietrzem,
typu Pratt & Whitney R-1830-SC3-G „Twin Wasp”
o mocy 1.200 KM
501 km/h na wysokości 3.050 m
435 km/h
14,2 m/s
10.270 m
1.320 km
4 km Browning kal. 7,9 mm

Opis konstrukcji:
Jednosilnikowy samolot myśliwski o konstrukcji całkowicie metalowej, zbudowany w układzie wolnonośnego dolnopłata, z chowanym w locie podwoziem i zakrytą kabiną pilota.

Dwa stałe karabiny maszynowe były zabudowane w kadłubie nad silnikiem, a ich spusty były zsynchronizowane z obrotami śmigła – zapas amunicji wynosiła po 600 naboi. Natomiast kolejne dwa umieszczono w skrzydłach, poza kręgiem śmigła – zapas amunicji wynosiła po 500 naboi. Pod skrzydłami można było podwiesić lekkie bomby.

Źródła:

Michał M. Mietelski „Samolot myśliwski Curtiss Hawk 75”, wyd. MON, 1987

David Mondey „American Aircraft of World War II”, wyd. Chancellor Press, 1996

Praca zbiorowa „Encyklopedia lotnictwa”, wyd. Debit, 1998

Czasopismo „Norsk luftfartshistorisk magasin” numer 01-05

Internet:

http://www.nuav.net/norwair1940.html,

http://hem.fyristorg.com/robertm/norge/

http://surfcity.kund.dalnet.se/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.