Łódź latająca Dornier Do J „Wal” (F.M. I)

Historia konstrukcji:
Samolot zaprojektowany w niemieckich zakładach Dornier AG. Prototyp wersji cywilnej został oblatany 6 listopada 1922 roku pod oznaczeniem Do J we włoskich zakładach Construzioni Mechanische Aeronautiche SA, gdzie m.in. ulokowano produkcję tego samolotu. W 1932 roku opracowano w Niemczech wersję wojskową, służącą do patrolowania obszarów morskich.

W 1938 roku Dania zakupiła dla lotnictwa marynarki Marinens Flyvevæsen jeden samolot tego typu (W.Nr. Dr.297). Odkupiono go za 151.750,00 RM od niemieckich linii lotniczych Deutsche Luft Hansa (niemiecki cywilny numer rejestracyjny D-AFAR). Otrzymał on numer ewidencyjny 50 i był używany do celów transportowych i patrolowania Morza Północnego.

Zastosowanie:
W 1940 roku samolot służył w ramach jednostki 1. Luftflotille stacjonującej w Kopenhadze (baza Luftmarinestation København).

Dane techniczne:

Załoga:
Masa własna:
Masa startowa:
Rozpiętość:
Długość:
Wysokość:
Powierzchnia nośna:
Jednostka napędowa:
 
 
Prędkość maksymalna:
Pułap:
Zasięg:
Uzbrojenie:
4 osoby plus 8 pasażerów
6084 kg
9500 kg
27,20 m
18,20 m
4,20 m
 
2 silniki 12-cyl. w układzie widlastym,
chłodzone cieczą,
typu BMW VI o mocy 650 KM
221 km/h
3700 m
2175 km
brak

Opis konstrukcji:
Dwusilnikowa łódź latająca o konstrukcji całkowicie metalowej, zbudowana w układzie górnopłata z płatem umieszczonym na wysięgnikach nad kadłubem, dla odsunięcia płaszczyzny obrotów śmigieł. Kadłub dwuredanowy z przylegającymi do niego bocznymi pływakami ustateczniającymi.

Oba silniki były umieszczone we wspólnej gondoli w układzie tandem – jeden silnik ze śmigłem ciągnącym, a drugi z pchającym.

Źródła:

Praca zbiorowa „Encyklopedia lotnictwa”, wyd. Debit, 1998

Internet:

www.flymuseum.dk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.