Samolot wielozadaniowy Hawker „Hind”

Samolot wielozadaniowy Hawker „Hind”
Samolot wielozadaniowy Hawker „Hind”

Historia konstrukcji:
Samolot model „Hind” został zaprojektowany w brytyjskich zakładach Hawker Aircraft Ltd. w Kingston, Surrey. Powstał w odpowiedzi na wytyczne RAF ujęte w wymogach Air Ministry Specification G.7/34 na samolot współpracy z wojskami lądowymi. Prototyp został oblatany 12 września 1934 roku.

W 1938 roku na potrzeby sił zbrojnych Iranu zakupiono 35 samolotów tego typu. Jako ich napęd wybrano silniki Bristol „Mercury” VIII napędzające trzyłopatowe śmigła metalowe o zmiennym skoku. Oblot pierwszego samolotu u brytyjskiego producenta (numer ewidencyjny 601) miał miejsce w kwietniu 1938 roku. Dostawę zrealizowano w dwóch turach – w listopadzie dostarczono do Ahvaz 18 samolotów, a w lutym 1939 roku pozostałe 17 samolotów.

W tym samym czasie na podstawie licencji uruchomiono produkcję kolejnych 20 samolotów w irańskich zakładach znanych jako Iranian Aircraft Factory w Shahbaz, Doshan Teppeh koło Teheranu. Po skompletowaniu materiałów importowanych z Wielkiej Brytanii maszyny te ukończono wiosną 1941 roku.

Samoloty tego typu nosiły numery ewidencyjne od 601 do 655.

Źródła:

Praca zbiorowa „Encyklopedia lotnictwa”, wyd. Debit, 1998 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.