Samolot myśliwski Hawker „Hurricane”

Historia konstrukcji:
Samolot model „Hurricane” został opracowany w brytyjskich zakładach Hawker Aircraft Ltd. w Kingston, Surrey. Powstał w odpowiedzi na wytyczne RAF ujęte w wymogach Air Ministry Specification F.36/34. Zbudowany przez zespół projektowy, na którego czele stał Sydney Camm. Prototyp został oblatany 6 listopada 1935 roku.

Iran wyraził zainteresowanie kolejnym produktem firmy Hawker i otrzymał do testów 28 lipca 1939 roku samolot w wersji Mk. I o numerze L2079. Po zmontowaniu w Ahvaz przeleciał nim 18 października do Teheranu brytyjski pilot Richard Reynell (numer ewidencyjny 251).

Wynikiem demonstracji było złożenie zamówienia na 30 samolotów napędzanych silnikiem Rolls-Royce „Merlin” III. Brytyjczycy z Air Ministry w obliczu dużych własnych potrzeb zgodzili się na dostawę tylko 15 samolotów w terminie Marzec-Wrzesień 1940 roku. Podpisanie umowy miało miejsce w grudniu 1939 roku. Stwierdzono problemy z filtrem przeciwpyłowym co opóźniało realizację zamówienia. Drugi samolot P3270 w irańskim malowaniu został oblatany w maju 1940 roku (numer ewidencyjny 252). W grudniu 1940 roku w Wielkiej Brytanii zapadła decyzja o anulowaniu całego kontraktu. Iran pozostał w tym momencie z nieuzbrojonym samolotem demonstracyjnym. Zapadła decyzja o wyprodukowaniu samolotów własnymi silami w irańskich zakładach znanych jako Iranian Aircraft Factory w Shahbaz, Doshan Teppeh koło Teheranu. W tym celu zamówiono niezbędne podzespoły i materiały w Wielkiej Brytanii. W czerwcu 1941 roku zadecydowano o dostawie elementów niezbędnych dla wyprodukowania 12 samolotów w wersji Mk. II napędzanych przez silniki Rolls-Royce „Merlin” XX. W irańskich zakładach przygotowania do produkcji nadzorował Frank Knight oraz 11 innych brytyjskich pracowników. Zajecie Iranu w sierpniu 1941 roku przerwało dalsze prace.

Samolot myśliwski Hawker „Hurricane”
Samolot myśliwski Hawker „Hurricane”

Źródła:

Praca zbiorowa „Encyklopedia lotnictwa”, wyd. Debit, 1998 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.