Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m ge

Historia konstrukcji:
Samolot transportowy Ju 52 zaprojektował inż. E. Zindel zatrudniony w niemieckich zakładach Junkers Flugzeug- und Motorenwerke A.G. w Dessau. Pierwszy model Ju 52 z 1929 roku był maszyną jednosilnikową. W 1931 roku na zamówienie linii lotniczej z Boliwii przebudowano siódmy samolot seryjny na maszynę trójsilnikową. Wersja ta została zakupiona przez komercyjne linie lotnicze z całego świata oraz zasiliły niemieckie lotnictwo wojskowe w wersji bombowej i transportowej.

Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m
Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m

Na terenie Norwegii operowały 4 samoloty tego typu: trzy w wersji Ju 52/3m ge oraz jeden Ju 52/3m g2e. Jeden egzemplarz używany w lotnictwie marynarki wojennej Ju 52/3m ge nosił numer ewidencyjny F-400.

Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m
Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m

Opis konstrukcji:
Trójsilnikowy samolot transportowy konstrukcji całkowicie metalowej krytej blacha falistą, zbudowany w układzie wolnonośnego dolnopłata ze stałym podwoziem (kołowym lub pływakowym). kadłub miał konstrukcję kratownicową z 21 wręg łączonych podłużnicami. Podwójny układ kierowania. Skrzydła to kratownica przestrzenna, w której podłużnice tworzyły trzy dźwigary główne i jeden pomocniczy. Na krawędzi spływu klapy tylne i lotki. Miedzy drugim i trzecim dźwigarem znajdowały się główne zbiorniki paliwa. Łączenie skrzydeł z kadłubem za pomocą opatentowanych przez Junkersa 8 złączy kulowych. Usterzenie wielodźwigarowe.

Zespół napędowy tworzyły trzy silniki umieszczone w nosie nadłuba oraz na krawędziach natarcia skrzydeł (w charakterystyczny odchylony na zewnątrz sposób, zapobiegający momentowi skręcającemu przy niepracującym jednym silniku). Silniki były zaopatrzone w osłony NACA i napędzały dwułopatowe metalowe śmigła.

Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m
Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m

Źródła:

Benedykt Kempski „Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m”, wyd. Bellona, 1991 r.

Praca zbiorowa „Encyklopedia lotnictwa”, wyd. Debit, 1998 r.

Internet:

http://www.nuav.net/norwair1940.html

http://hem.fyristorg.com/robertm/norge/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.