Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m

Historia konstrukcji:
Samolot transportowy Ju 52/3m zaprojektował inż. E. Zindel zatrudniony w niemieckich zakładach Junkers Flugzeug- und Motorenwerke A.G. w Dessau. Pierwszy model Ju 52 z 1929 roku był maszyną jednosilnikową. W 1931 roku na zamówienie linii lotniczej z Boliwii przebudowano siódmy samolot seryjny na maszynę trójsilnikową. Wersja ta została zakupiona przez komercyjne linie lotnicze z całego świata oraz zasiliły niemieckie lotnictwo wojskowe w wersji bombowej i transportowej.

W 1934 roku południowoafrykańskie linie lotnicze South African Airways zakupiły 11 samolotów tego typu z kabiną dostosowaną do transportu 14 pasażerów oraz 4 osób załogi. Dla ich napędu zastosowano silniki Pratt & Whitney „Wasp” o mocy 450 hp (prędkość maksymalna 244 km/h). Pierwszy egzemplarz rozpoczął służbę 1 listopada 1934 roku. Jeden samolot rozbił się w czerwcu 1937 roku.

Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m
Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m

Opis konstrukcji:
Trójsilnikowy samolot transportowy konstrukcji całkowicie metalowej krytej blachą falistą, zbudowany w układzie wolnonośnego dolnopłata ze stałym podwoziem. Kadłub miał konstrukcję kratownicową z 21 wręg łączonych podłużnicami. Skrzydła to kratownica przestrzenna, w której podłużnice tworzyły trzy dźwigary główne i jeden pomocniczy. Miedzy drugim i trzecim dźwigarem znajdowały się główne zbiorniki paliwa. Na krawędzi spływu klapy i lotki. Łączenie skrzydeł z kadłubem za pomocą opatentowanych przez Junkersa 8 złączy kulowych. Usterzenie wielodźwigarowe.

Zespół napędowy tworzyły trzy silniki umieszczone w nosie kadłuba oraz na krawędziach natarcia skrzydeł (w charakterystyczny odchylony na zewnątrz sposób, zapobiegający momentowi skręcającemu przy niepracującym jednym silniku). Zaopatrzone w osłony NACA silniki napędzają dwułopatowe śmigła metalowe.

Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m
Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m

Źródła:

Michael Terry „The South African Air Force”, artykuł w czasopiśmie Flight numer 1626 z 22 lutego 1940 r.

Praca zbiorowa „Encyklopedia lotnictwa”, wyd. Debit, 1998 r.

Benedykt Kempski „Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m”, wyd. Bellona, 1991 r.

Internet:

http://www.saairforce.co.za/

One thought on “Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.