Samolot patrolowy Junkers Ju 86

Historia konstrukcji:
Samolot Ju 86 został opracowany w niemieckich zakładach Junkers Flugzeug- und Motorenwerke A.G. w Dessau. Pierwszy prototyp został oblatany 4 listopada 1934 roku jako samolot pasażerski, ale od początku był on projektowany jako samolot bombowy.

Samolot transportowy Junkers Ju 86 Z-3 z silnikami Rolls-Royce „Kestrel” XVI
Samolot transportowy Junkers Ju 86 Z-3 z silnikami Rolls-Royce „Kestrel” XVI

W 1937 roku południowoafrykańskie linie lotnicze South African Airways zakupiły 17 samolotów tego typu z kabiną dostosowaną do transportu 10 pasażerów oraz 4 osób załogi. Pierwsze 5 w wersji Ju 86 Z-3 było napędzanych silnikami Rolls-Royce „Kestrel” XVI (12-cyl. w układzie widlastym, o mocy 745 hp na wysokości 14.500 stóp oraz 690 hp na wysokości 11.000 stóp). Kolejne 12 w wersji Ju 86 Z-7 było napędzane silnikami Pratt & Whitney „Hornet” STE-G (9-cyl. w układzie pojedynczej gwiazdy o mocy 600 hp, prędkość maksymalna 325 km/h).

Samolot transportowy Junkers Ju 86 Z-7 z silnikami Pratt & Whitney „Hornet” STE-G
Samolot transportowy Junkers Ju 86 Z-7 z silnikami Pratt & Whitney „Hornet” STE-G

Także południowoafrykańskie siły powietrzne South African Air Force (SAAF) zainteresowały się ta konstrukcja zakupując jeden samolot w wersji Ju 86 K-3 z silnikami gwiazdowymi BMW.

Po wybuchu wojny wszystkie samoloty pasażerskie zostały zmobilizowane i poddane przebudowie na morskie samoloty patrolowe. Na górnym i dolnym stanowisku strzeleckim zamontowano karabiny maszynowe, a pod skrzydłami zabudowano wyrzutniki bombowe. W grudniu 1939 roku walnie przyczyniły się do przechwycenia niemieckiego statku SS „Watussi”.

Ze względu na brak lepszych maszyn bojowych wykorzystano je jako improwizowane bombowce podczas walk we Włoskiej Afryce Wschodniej. W ramach jednostki 12. Squadron SAAF już 14 czerwca 1940 roku dokonały one pierwszego bombardowania celów na terytorium przeciwnika.

W służbie patrolowej pozostały do września 1942 roku gdy zastąpiły je nowocześniejsze samoloty amerykańskie dostarczane w ramach programu Lend-Lease.

Samolot transportowy Junkers Ju 86
Samolot transportowy Junkers Ju 86

Opis konstrukcji:
Dwusilnikowy samolot zbudowany w układzie dolnopłata o konstrukcji metalowej. Zastosowano chowane w locie podwozie w układzie klasycznym.

Źródła:

Michael Terry „The South African Air Force”, artykuł w czasopiśmie Flight numer 1626 z 22 lutego 1940 r.

Praca zbiorowa „Encyklopedia lotnictwa”, wyd. Debit, 1998 r.

Internet:

http://www.saairforce.co.za/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.