Motocykl Motorcycle, shaft drive, solo (Harley-Davidson, Model XA)

Motocykl Harley-Davidson XA
Motocykl Harley-Davidson XA

Historia konstrukcji:
Motocykl model XA został opracowany w 1941 roku w amerykańskich zakładach Harley-Davidson Motor Company w Milwaukee, stan Wisconsin.

Zgodnie z systemem oznaczeń producenta litera X oznaczała wersję motocykla z silnikiem o poprzecznym układzie cylindrów, natomiast litera A wersję przeznaczoną dla wojska.

Pojazdowi przyznano oznaczenie kodowe G585 nadane przez US Army.

Motocykl Harley-Davidson XA
Motocykl Harley-Davidson XA

Konkurentem był opracowany przez głównego konkurenta motocykl Indian 841. Oba te motocykle mimo swojej zaawansowanej konstrukcji przegrały jednak z samochodami terenowymi typu Jeep. W 1942 roku wyprodukowano 1.011 egzemplarzy. Cena kontraktowa wynosiła 870,35 dolarów amerykańskich, ale po anulowaniu kontraktu wyprzedano je w cenie 500 dolarów amerykańskich za sztukę.

Motocykl Harley-Davidson XS
Motocykl Harley-Davidson XS

W kilku egzemplarzach powstała także wersja XS z wózkiem bocznym, którego koło także było napędzane wałkiem kardana.

Motocykl Harley-Davidson XS
Motocykl Harley-Davidson XS

Dane techniczne:

Masa:
 
Rozstaw osi:
Jednostka napędowa:
 
 
Skrzynia przekładniowa:
Prędkość maksymalna:
 
Zbiornik paliwa:
Zużycie paliwa:
solo 238 kg,
z wózkiem bocznym 385 kg
1511 mm
silnik 2-cyl. w układzie przeciwsobnym (boxer),
chłodzony powietrzem, pojemność 739 cm3,
o mocy 23 hp przy 4.600 obr./min
4 biegi
na drodze solo 105 km/h,
z wózkiem 90 km/h
20,5 litra
ok. 4,5 l/100 km

Motocykl Harley-Davidson XA
Motocykl Harley-Davidson XA

Opis konstrukcji:
Stalowa rurowa rama była po raz pierwszy w motocyklach H-D całkowicie spawana. Zawieszenie z przodu widelec teleskopowy typu Castel z jednym amortyzatorem hydraulicznym, a z tyłu suwakowe. Instalacja elektryczna o napięciu 6 V. Zapłon bateryjny.

Czterosuwowy silnik dolnozaworowy (sv). Średnica cylindra 77,8 mm, skok tłoka 77,8 mm, stopień sprężania 5,5:1. Dwa gaźniki typu Schebler lub Linkert. Zastosowano dwa zbiorniki paliwa o pojemności 2,25 galona każdy.

Zblokowana z silnikiem skrzynia biegów była sterowana nożnie, napęd na tylne koło był przekazywany za pomocą wału kardana. Stosowano opony rozmiaru 4.00-18”.

Około 70 egzemplarzy zaopatrzono w przeznaczone do użytkowania na pustyni 15 calowe felgi dyskowe z oponami balonowymi rozmiaru 6.00-15″.

Motocykl Harley-Davidson XA
Motocykl Harley-Davidson XA

Źródła:

Tomasz Szczerbicki „Motocykle II Wojny Światowej”, wyd. L&L, 2006

Internet:

http://www.harley-davidson.com/

One thought on “Motocykl Motorcycle, shaft drive, solo (Harley-Davidson, Model XA)

  1. Bardzo ciekawe ponieważ mój dziadek miał w latach powojennych Harley z wózkiem bocznym. Będąc małym dzieckiem sam siedziałem na tym motocyklu lecz mało z tego pamiętam tylko tą wielką kierownicę. Ciekawe jest to że przez lata kiedy motocykla już nie było ponieważ dziadek sprzedał go za grosze do Świdnicy w latach 70tych, opowiesci dziadka nie zgadzało się z wizerunkiem WLA. Wszyscy myśleli że dziadka motor to było BMW a zdjęcia żadnego nigdy nie zrobiono. Chodziło najbardziej o silnik boksera który nie pasował do Harley a wszyscy w rodzinie pamiętali że miał emblematy Harley Davidson. Całe życie do dzisiaj nie miałem pojęcia, że istnieje taki model tej maszyny. Teraz wiem że dziadek dobrze opisywał ten motocykl i że to nie był model WLA! Pamiętam jak mówił o silniku bokser i bardzo terenowych oponach oraz wale napędowym i to nie pasowało do Harley.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.