Motocykl Motocicletta Moto Guzzi „Alce”

Historia konstrukcji:

Motocykl opracowany w 1939 roku we włoskich zakładach Società Anonima Moto Guzzi w Genui. Model ten powstał na bazie rozwiązań z poprzednich modeli GT 17 oraz GT 20. W latach 1940-1945 wyprodukowano 6390 egzemplarzy. Używany głównie solo, ale część pojazdów zaopatrzono w wózek boczny.

Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym wersji solo był zaczep na kierownicy pozwalający umocować ręczny karabin maszynowy. Rozwiązanie to okazało się jednak niepraktyczne ponieważ prowadzący pojazd nie był w stanie równocześnie skutecznie operować uzbrojeniem i prowadzić pojazd.

Dane techniczne:

Masa:
Wymiary:
Rozstaw osi:
Jednostka napędowa:
 
 
Skrzynia przekładniowa:
Prędkość maksymalna:
Zbiornik paliwa:
Zużycie paliwa:
własna 179 kg
2.220 x 790 x 1.065 mm
1.455 mm
silnik 1-cyl. chłodzony powietrzem,
pojemność 498 cm3,
o mocy 13,2 KM przy 4.000 obr./min
4 biegi
na drodze 85 km/h
13,5 l
ok. 4 litry / 100 km

Opis konstrukcji:

Rama rurowa, stalowa. Zawieszenie z przodu widelec trapezowy z amortyzatorem ciernym, natomiast z tyłu zastosowano trójkątny wahacz z ukrytą sprężyną i amortyzatorem ciernym. Instalacja elektryczna o napięciu 6 V. Wersja z wózkiem bocznym była bardzo wygodna ponieważ zachowano resorowanie tylnego koła pojazdu, a także zastosowano resorowanie koła wózka.

Czterosuwowy silnik z mieszanym układem górno-dolnozaworowym (ssący – dolny, wydechowy – górny). Cylinder umieszczony poziomo. Koło zamachowe umieszczone na zewnątrz kadłuba silnika. Średnica cylindra 88 mm, skok tłoka 82 mm, stopień sprężania 4,7:1. Gaźnik typu Dell’Orto MC 26 F. Skrzynia biegów sterowana nożnie, napęd na tylne koło był przekazywany za pomocą łańcucha. Hamulce mechaniczne. Stosowano opony rozmiaru 3.50-19”.

Źródła:

Tomasz Szczerbicki „Motocykle II Wojny Światowej”, wyd. L&L, 2006

Internet:

http://www.moto-guzzi.it

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.