Pistolet samopowtarzalny 9,00 pistooli/35 (L-35)

Pistolet samopowtarzalny Lahti L-35
Pistolet samopowtarzalny Lahti L-35

Historia konstrukcji:
Pistolet samopowtarzalny Lahti L-35 był używany przez siły zbrojne Finlandii.
Pomysłodawcą broni jest znany fiński konstruktor Aimo Johannes Lahti. Pierwsza wersja pistoletu powstała w 1929 roku, druga w 1931 roku, a finalna wersja została zaprezentowana w 1935 roku. Po pomyślnym zakończeniu prób pistolet został przyjęty na uzbrojenie fińskich sił zbrojnych.

Produkowany seryjnie w fińskich zakładach Valtion Kivääritehdas (VKT) w Tourula (po wojnie zmieniły nazwę na Valmet). 28 stycznia 1936 roku złożono zamówienie na dostawę 2,5 tysiąca egzemplarzy w cenie jednostkowej 650 marek fińskich. Realizacja tego zamówienia przeciągała się po decyzji o zmianie materiału na okładziny rękojeści – w efekcie pierwsze egzemplarze przekazano wojsku dopiero w marcu 1938 roku. Po przeprowadzonej rekalkulacji kosztów okazało się, że z powodu niemalże ręcznej produkcji każdego egzemplarza jest ona mocno zaniżona. W lipcu 1938 roku anulowano poprzednie zamówienie i podpisano nową umowę na dostawę 7.642 egzemplarzy w cenie jednostkowej 1.290 marek fińskich. Do zakończenia działań wojennych w 1945 roku przekazano wojsku 6.731 egzemplarzy.

Broń działała niezawodnie w każdych warunkach pogodowych. Podstawową wadą była natomiast zbyt duża masa.

W 1940 roku licencję na produkcję pistoletów tego typu zakupiła Szwecja i uruchomiła produkcję nieznacznie zmodyfikowanej wersji w zakładach Husqvarna Vapenfabriks AB w Husqvarna. Broń została przyjęta na uzbrojenie szwedzkich sił zbrojnych pod oznaczeniem Pistol m/40. Podczas wojny wyprodukowano ok. 80 tysięcy egzemplarzy.

Pistolet samopowtarzalny Lahti L-35
Pistolet samopowtarzalny Lahti L-35

Dane techniczne:

Kaliber:
Amunicja:
Masa broni:
Długość całkowita:
Długość lufy:
Długość linii celowniczej:
Wysokość:
Zasilanie:
Szybkostrzelność:
9 mm
9×19 Parabellum
1,22 kg
245 mm
107 mm
198 mm
145 mm
magazynek na 8 naboi
praktyczna 24 strz./min

Przekrój pistoletu Lahti L-35
Przekrój pistoletu Lahti L-35

Opis konstrukcji:
Automatyka broni wykorzystuje energię krótkiego odrzutu lufy. Lufa gwintowana zaopatrzona w 6 prawoskrętnych bruzd o skoku 243 mm. Pistolet strzela z zamka zaryglowanego, a po odryglowaniu energii dodaje mu przyspieszacz w postaci odśrodkowej dźwigni ramieniowej, umocowanej pomiędzy zamkiem i szkieletem broni. Przyspieszacz jest bardzo użyteczny w niskich temperaturach, gdy gwałtownie spada ciśnienie gazów na skutek gorszego spalania ładunku.

Mechanizm spustowy pojedynczego działania (SA) zaopatrzony w kurek wewnętrzny. Po lewej stronie nad spustem ulokowano nastawny bezpiecznik blokujący spust. Przydatną funkcją był zewnętrzny wskaźnik wprowadzenia naboju do komory, który znajdował się na górnej powierzchni broni i był widoczny patrząc poprzez przyrządy celownicze. Zastosowano celownik szczerbinkowy ze stałą nastawą na odległość 50 metrów, który współpracował z muszką umieszczoną nad wylotem lufy. Okładziny rękojeści wykonane z bakelitu.

Części i podzespoły licencyjnego szwedzkiego pistoletu Pistol m/40
Części i podzespoły licencyjnego szwedzkiego pistoletu Pistol m/40

Amunicja:

Zwykła

Długość:
Masa naboju:
Masa pocisku:
Masa materiału miotającego:
Prędkość wylotowa:
30 mm
12,5 g
7,5 g
0,37 g
335 m/s

Pocisk pełnopłaszczowy z ołowianym rdzeniem.

Ślepa

Długość:
Masa naboju:
30 mm
5,2 g

Amunicja używana do celów szkoleniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.