Pistolet maszynowy Υποπολυβόλο των 9χιλ. Solothurn

Historia konstrukcji:
Pistolet maszynowy S1-100 został opracowany w 1929 roku w szwajcarskich zakładach Waffenfabrik Solothurn AG w Solothurn. Firma ta była powiązana kapitałowo z ograniczonymi restrykcjami Traktatu Wersalskiego niemieckimi zakładami Rheinmetall-Borsig AG w Düsseldorfie. Produkcję seryjną nowej broni ulokowano w austriackich zakładach Steyr-Solothurn Waffen AG w Steyr.

W latach 1938-1939 służby policyjne Grecji (zmotoryzowane oddziały Ypourgian Asfalias – Ministerstwa Bezpieczeństwa) zakupiły duże ilości broni tego typu i według niektórych stron internetowych w 1940 roku w służbie znajdowało się ok. 900 egzemplarzy.

Dane techniczne:

Kaliber:
Amunicja:
Masa:
Długość całkowita:
Długość lufy:
Zasilanie:
Szybkostrzelność:
9 mm
9×25 Mauser Export
załadowany 4,48 kg
850 mm
200 mm
magazynek na 32 naboje
teoretyczna 500 strz./min

Opis konstrukcji:
Automatyka broni wykorzystuje energię odrzutu zamka swobodnego (strzela z otwartego zamka). Lufa jest osłonięta perforowanym płaszczem. Przyrządy celownicze wyskalowane od 100 do 500 m. Kolba i łoże drewniane.

Amunicja:
Początkowo zakontraktowano zakup naboi w niemieckich zakładach Deutsche Waffen- und Munitionsfabriken A.G. (DWM) w Karlsruhe, a następnie uruchomiono produkcję w greckich zakładach Εταιρεία Ελληνικού Πυριτιδοποιείου και Καλυκοποιείου (EPK) w Atenach.

Zwykła

Długość naboju:
Masa pocisku:
Prędkość wylotowa:
32,8 mm
8,25 g
432 m/s

Pocisk pełnopłaszczowy z ołowianym rdzeniem.