Pojazd trzykołowy Le Tricar FN T3

Historia konstrukcji:
Pojazd trzykołowy Le Tricar FN T3 został opracowany w belgijskich zakładach Fabrique Nationale d’Armes de Guerre w Herstal. Powstał ze skrzyżowania przedniego widelca i silnika motocykla M12 z tylnym mostem typu samochodowego, przykrytym dużą skrzynią ładunkową. Większa ładowność została wykorzystywana do stworzenia lekkich pojazdów transportowych zaopatrujących jednostki w amunicję i inne zaopatrzenie, pojazdów warsztatowych dla jednostek motocyklistów oraz do transportu 4 żołnierzy. Przyjęty na uzbrojenie belgijskich sił zbrojnych w 1939 roku. W latach 1938-1940 wyprodukowano 331 egzemplarzy.

Dane techniczne:

Masa własna:
Ładowność:
Skrzynia ładunkowa:
Długość:
Szerokość:
Prześwit:
Jednostka napędowa:
 
 
Skrzynia przekładniowa:
Prędkość maksymalna:
Zbiornik paliwa:
495 kg
550 kg lub 5 żołnierzy
2.200 x 1.360 mm
3.300 mm
1.600 mm
210 mm
silnik 2-cyl., chłodzony powietrzem,
pojemność 992 cm3 ,
o mocy 22 KM przy 4.000 obr./min
4 biegowa, bieg wsteczny, reduktor
na drodze 75 km/h
10 l

Opis konstrukcji:
Zbiornik paliwa typu siodłowego. Rama pojazdu wykonana ze spawanych rur stalowych. Napęd tylnych kół za pośrednictwem sztywnego mostu zawieszonego na dwóch eliptycznych resorach.

Silnik 4-suwowy w układzie boxer opracowany w zakładach FN. Średnica cylindra wynosiła 90 mm, skok tłoka 90 mm. Zastosowano gaźnik typu AMAL z gardzielą o średnicy 33 mm. Chwyt powietrza z filtrem był umieszczony wysoko dla zapobieżenia zalewania go wodą podczas dynamicznej jazdy terenowej. Podobnie uszczelniona została cała instalacja elektryczna, a układ wydechowy został odpowiednio wygięty i jego wylot znajdował się na wysokości 80 cm. Cechy te podnosiło możliwości brodzenia w płytkich przeszkodach wodnych o głębokości 50 cm. Suche sprzęgło sterowane ręcznie. Skrzynia przekładniowa czterobiegowa z terenowym reduktorem. Napęd przekazywany na tylny most za pomocą wału Kardana. Stosowano ogumienie z bieżnikiem terenowym.

Źródła:

Tomasz Szczerbicki „Motocykle II Wojny Światowej”, wyd. L&L, 2006 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.