Samochód osobowy Delage GL

Samochód osobowy Delage GL
Samochód osobowy Delage GL

Historia konstrukcji:
Luksusowa limuzyna GL została opracowana w 1923 roku we francuskich zakładach Société des Automobiles Delage w Courbevoie. Miała ona konkurować na rynku z takimi samochodami jak brytyjski Rolls-Royce. Po raz pierwszy zaprezentowano na Salonie Paryskim w 1924 roku. Oznaczenie modelu GL pochodziło od francuskiego „grand luxe”. Cena samego podwozia z silnikiem wynosiła 85 tysięcy franków francuskich. Tajlandia zakupiła jeden samochód tego typu w 1928 roku jako pojazd osobisty dla króla Rama VII. Został dostarczony w grudniu 1929 roku. Był używany do celów reprezentacyjnych aż do 1958 roku, a obecnie stanowi eksponat The Imperial Palace Auto Collection z Las Vegas (stan Nevada).

Samochód osobowy Delage GL
Samochód osobowy Delage GL

Dane techniczne:

Liczba miejsc:
Rozstaw osi:
Rozstaw kół:
Jednostka napędowa:
 
 
Skrzynia przekładniowa:
Prędkość maksymalna:
7
3.850 mm
1.480 mm
silnik 6-cyl. w układzie rzędowym, chłodzony cieczą,
zapłon iskrowy, pojemności 5.954 cm3,
o mocy 100 KM przy 2.400 obr./min
4 biegi do przodu plus wsteczny
na drodze 150 km/h

Samochód osobowy Delage GL
Samochód osobowy Delage GL

Opis konstrukcji:
Nadwozie posadowione na solidnej ramie wykonała na zamówienie francuska firma Autobineau w Paryżu. Polakierowano je w kolorze żółtym. Wnętrze pokrywała skórzana tapicerka. Instalacja elektryczna o napięciu 6 V. Ciekawym rozwiązaniem są reflektory sprzęgnięte z układem kierowniczym, co zapewnia doświetlanie zakrętów (rozwiązanie aktualnie forsowane przez producentów samochodów w XXI wieku).

Samochód osobowy Delage GL
Samochód osobowy Delage GL

Czterosuwowy silnik górnozaworowy z wałkiem rozrządu umieszczonym w głowicy (ohc). Zasilanie pojedynczym gaźnikiem. Blok silnika i głowica wykonane z żeliwa, a za obieg oleju odpowiadały dwie pompy. Umieszczony z przodu silnik poprzez skrzynię przekładniową napędzał koła tylne. Mechaniczny układ hamulcowy działał na wszystkie koła.

Internet:

http://www.delage.org/

http://www.histomobile.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.