Wyrzutnia torped 45 cm Torpedoen føres (Whitehead)

Torpeda Whitehead model 5 kalibru 450 mm
Torpeda Whitehead model 5 kalibru 450 mm

Historia konstrukcji:
Torpeda Whitehead Model 5 opracowana w austro-węgierskich zakładach Whitehead w Fiume.

W 1900 roku Norwegia zakupiła partię torped tego typu. Pod koniec lat 20-tych XX wieku zostały nieznacznie zmodernizowane (zmieniono rodzaj materiału wybuchowego stosowanego w głowicy).

Zastosowanie:
W jednostkach obrony wybrzeża wyrzutnie trafiły na wyposażenie 2 baterii:

Schemat Torpedobatteriet Nordre Kaholmen
Schemat Torpedobatteriet Nordre Kaholmen

Torpedobatteriet Nordre Kaholmen – bateria ukończona 15 lipca 1901 roku jako część kompleksu twierdzy Oscarsborg festning (fiord Oslofiord na wysokości cieśniny Drøbak), broniła dostępu do stolicy kraju Oslo. Podwójne wyrzutnie umieszczone w 3 komorach. Po załadunku torped do wnętrza metalowych stelaży całość była opuszczana 3 metry pod lustro wody i dopiero tam uruchamiano silniki torped na sprężone powietrze (wychylenie wyrzutni po 12,5 stopnia w każdą stronę od osi głównej). Magazyn mieścił zapas 9 torped. 8 kwietnia 1940 roku obowiązki dowódcy baterii otrzymał emerytowany oficer Kommandørkaptein Andreas Anderssen mieszkający w Drøbak (służbę przy wyrzutniach zakończył w 1927 roku), dokładnie po drugiej stronie cieśniny nad która była położona forteca.

Widok wylotów wyrzutni Torpedobatteriet Kvarven
Widok wylotów wyrzutni Torpedobatteriet Kvarven

Torpedobatteriet Kvarven – bateria ukończona w 1902 roku na samym zakończeniu przylądka Kvarven nad fiordem Byfjorden,  jako cześć kompleksu Kvarven Fort, który bronił dostępu do portu Bergen. Klasyczna wyrzutnia nadwodna z torpedami wyrzucanymi siłą sprężonego powietrza przechowywanego w ciśnieniowych butlach które doładowywano mechaniczną sprężarką. Wyloty wyrzutni wykuto w skale i wybetonowano.

Działania bojowe:

Po rozpoczęciu niemieckiej operacji zajęcia Norwegii 9 kwietnia 1940 roku 2 torpedy wystrzelone z baterii Kaholmen przypieczętowały los niemieckiego ciężkiego krążownika Blücher ostrzelanego wcześniej przez rozlokowane w okolicy działa artylerii nadbrzeżnej.

Tonący niemiecki ciężki krążownik Blücher
Tonący niemiecki ciężki krążownik Blücher

Niemiecka tablica pamiątkowa postawiona w Askholmen i odsłonięta 24 lipca 1940 roku
Niemiecka tablica pamiątkowa postawiona w Askholmen i odsłonięta 24 lipca 1940 roku

Dane techniczne:

Kaliber:
Długość:
Głowica bojowa:
Prędkość:
Zasięg:
450 mm
ok. 5.000 mm
118 kg TNT
29-31 w
600 m

Opis konstrukcji:
W przedniej części głowica z zapalnikiem uderzeniowym, w centralnej części umieszczono zbiornik sprężonego powietrza, natomiast w tylnej części był umieszczony silnik napędzający umieszczoną na końcu kadłuba śrubę napędową. Kurs torpedy regulowany żyroskopem, natomiast zanurzenie mechanizmem hydrostatycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.