Poprawki i uwagi do opublikowanych materiałów

Moderator: Scypion

virtualbob
Porucznik
Porucznik
Posty: 392
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
CONTACT:

Poprawki i uwagi do opublikowanych materiałów

Post autor: virtualbob »

z forum dws.org:
666marek pisze:Przy opisie 26.Waffen-Grenadier Division der SS "Hungaria" (ungarische Nr. 2) warto poprawić nazwę 64 pułku. W nazwie jest dywizja, a nie pułk.
Scypion
Starszy chorąży sztabowy
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 231
Rejestracja: 29 sie 2010, 17:16
CONTACT:

Re: Poprawki i uwagi do opublikowanych materiałów

Post autor: Scypion »

Witam.

Poprawione.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Butryk
Kapitan
Kapitan
Posty: 888
Rejestracja: 01 wrz 2010, 16:53
Lokalizacja: Wrocław
CONTACT:

Re: Poprawki i uwagi do opublikowanych materiałów

Post autor: Butryk »

Witam.

Kilka uwag nadesłanych przez jednego z czytelników do tekstu o Auschwitz:
z działu Auschwitz - pierwszy transport więźniów przyjechał z Sachsenhausen a nie z Dachau i nie byli to Polacy tylko Niemieccy kryminaliści i seryjni mordercy którzy mieli sprawować funkcje kapo.
Kolejna sprawa ciekawie byłoby pokazać kilka dokumentów czy listów wysyłanych z obozów , a nie ma nawet na ten temat wzmianki ,że można było otrzymywać paczki , listy czy pieniądze do wydania w kantynie obozowej.
Prośba do Ciebie Waldku o poprawienie informacji o pierwszych więźniach Auschwitz. Z osobą, która nadesłała te uwagi będę miał kontakt telefoniczny, więc kwestia zdjęć i uzupełnień będziemy rozwiązywać na bieżąco, w miarę mam nadzieję sukcesywnej współpracy.

Pozdrawiam.
Scypion
Starszy chorąży sztabowy
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 231
Rejestracja: 29 sie 2010, 17:16
CONTACT:

Re: Poprawki i uwagi do opublikowanych materiałów

Post autor: Scypion »

Witam.

W tekście o KL Auschwitz napisałeś Radku wyraźnie, cyt.:
"20 maja do obozu przybył mianowany na Rapportführera Gerhard Palitzsch, na czele 30 więźniów, przestępców kryminalnych narodowości niemieckiej, wybranych na żądanie Hössa spośród więźniów obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen.
Więźniów tych oznaczono kolejnymi numerami od 1 do 30 i osadzono w obozie, w bloku nr 1, z przeznaczeniem na funkcyjnych, zarówno w obozie jak i w komandach roboczych. "
Nie rozumiem więc tej uwagi czytelnika, o ewentualnym błędzie. Sprawdziłem te dane w autobiografii R. Hössa, są prawidłowe.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Butryk
Kapitan
Kapitan
Posty: 888
Rejestracja: 01 wrz 2010, 16:53
Lokalizacja: Wrocław
CONTACT:

Re: Poprawki i uwagi do opublikowanych materiałów

Post autor: Butryk »

Witam.

Przyznaję się bez bicia... nie sprawdziłem tej uwagi i wrzuciłem ją niejako z automatu. Powód jest prosty - coraz więcej korespondencji od Szanownych Czytelników. Jak tylko przeczytałem, że meil dotyczy Serwisu Allgemeine, nie sprawdzając go, wrzuciłem prośbę do Ciebie Waldku.

Materiał o Auschwitz napisany został dawno temu, więc naprawdę nie pamiętałem, czy popełniłem tego typu błąd. Za pośpiech przepraszam. Mam coraz mniej czasu na odpowiadanie na listy Naszych czytelników bo i pracy coraz więcej. W tym przypadku wygląda na to, że i Drogi Czytelnik się śpieszył i nie przeczytał tekstu uważnie :) . Zacytuję szerzej ów fragment:
20 maja do obozu przybył mianowany na Rapportführera Gerhard Palitzsch, na czele 30 więźniów, przestępców kryminalnych narodowości niemieckiej, wybranych na żądanie Hössa spośród więźniów obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen.
Więźniów tych oznaczono kolejnymi numerami od 1 do 30 i osadzono w obozie, w bloku nr 1, z przeznaczeniem na funkcyjnych, zarówno w obozie jak i w komandach roboczych. W tym samym czasie skierowano do Oświęcimia 15 SS-manów z kawaleryjskiego oddziału SS w Krakowie jako członków przyszłej załogi wartowniczej.

29 maja 1940 r. przybyła z obozu koncentracyjnego w Dachau grupa więźniów należących do tzw. Aussenkommando kierowana przez SS-Untersturmführera Becka. W jego skład wchodzili: 1 więzień narodowości niemieckiej (kapo) oraz 39 Polaków, młodych mężczyzn, głównie gimnazjalistów pochodzących z Łodzi. Komando to przywiozło ze sobą wagon drutu kolczastego do ogrodzenia przyszłego obozu. Umieszczono je w baraku kuchennym dawnych koszar i zatrudniono przy budowie pierwszego, prowizorycznego ogrodzenia, rozpiętego na drewnianych słupach.
Pozdrawiam.
virtualbob
Porucznik
Porucznik
Posty: 392
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
CONTACT:

Re: Poprawki i uwagi do opublikowanych materiałów

Post autor: virtualbob »

Tak przy okazji na dws.org.pl jest dyskusja o terenie zajętym później przez obóz:
http://dws.org.pl/viewtopic.php?f=86&t= ... c21966bc9c
Awatar użytkownika
Butryk
Kapitan
Kapitan
Posty: 888
Rejestracja: 01 wrz 2010, 16:53
Lokalizacja: Wrocław
CONTACT:

Re: Poprawki i uwagi do opublikowanych materiałów

Post autor: Butryk »

Waldku prośba do Ciebie:

Twoje imie:*
rudolf beckmann - ss number 305,721
Twój e-mail:*
chrisrwebb1954@yahoo.co.uk

Wiadomosc:*
hello

I am publishing a book on Sobibor death camp

I found the entry for RUDOLF BECKMANN - SS NUMBER 305,721 on your website.

I am trying to find the original German entry - but cannot so far.

Can you help me please

chris webb
Scypion
Starszy chorąży sztabowy
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 231
Rejestracja: 29 sie 2010, 17:16
CONTACT:

Re: Poprawki i uwagi do opublikowanych materiałów

Post autor: Scypion »

Witam.

nie jestem mu w stanie pomóc, nie mam kontaktu z żyjącymi uczestnikami.
BUTTON_POST_REPLY

Wróć do