80 Nowogródzki Pułk Piechoty AK

ModeratorCOLON Butryk

Awatar użytkownika
Butryk
Kapitan
Kapitan
PostyCOLON 863
RejestracjaCOLON śr wrz 01, 2010 4:53 pm
LokalizacjaCOLON Brzeg Dolny
CONTACTCOLON

80 Nowogródzki Pułk Piechoty AK

Post autor: Butryk »

Witam.

Temat założony został dzięki pytaniom postawionym przez Pana Mirosława Sobieckiego, który pragnie wrócić pamięć o żołnierzach tego pułku:
Witam Panie Radosławie

Natrafiłem na Pana stronę http://www.dws-xip.pl/PW/formacje/pw2029.html
Szukam informacji o reaktywowanym w ramach struktur nowogródzkiej AK, 80 Pułku Piechoty.
Nigdzie nic nie mogę znaleźć, a wszędzie oficjalnie piszą, że nie został reaktywowany.

Natomiast z relacji ostatniego żyjącego żołnierza 80 pp., Pana Stefana Ślesickiego, wynika, że byli reaktywowani i brali udział w Akcji „Ostra Brama”.
Czy wiadomo Panu coś na ten temat? Będę wdzięczny, gdyż staram się przywrócić pamięć o 80 pp, w związku z mogiłami żołnierzy z 80pp pochowanych w Ząbkach.
W literaturze przedmiotu rzeczywiście nie ma żadnych wzmianek o próbach odtworzenia 80 pp. Tym bardziej o udziale jego pododdziałów w Operacji "Ostra Brama". Natomiast wystarczy spojrzeć na dokumenty Okręgu. We wnioskach awansowych z marca i kwietnia 1944 r., pojawiają się żołnierze 80 pp jako żołnierze Ośrodka "Stawy" (Nowogród).
Zbieramy wszelkie informacje na temat: działań, żołnierzy czy struktur 80 pułku piechoty AK.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Butryk
Kapitan
Kapitan
PostyCOLON 863
RejestracjaCOLON śr wrz 01, 2010 4:53 pm
LokalizacjaCOLON Brzeg Dolny
CONTACTCOLON

Re: 80 Nowogródzki Pułk Piechoty AK

Post autor: Butryk »

Witam.
We wnioskach awansowych z marca i kwietnia 1944 r., pojawiają się żołnierze 80 pp jako żołnierze Ośrodka "Stawy" (Nowogród).
Po przeanalizowaniu wspomnianych rozkazów okazuje się, że w wykazie awansów obok aktualnego przydziału wymienia się przydział przedwojenny (o ile oczywiście dana osoba przed wojną służyła w Wojsku Polskim). Schemat ten stosuje się jedynie w wykazie awansów, nie dotyczy to listy poległych, pochwał, obsady oraz przeniesień i zmian.
Wgląda na to, że i przy żołnierzach 80 pp., wymienione są przydziały przedwojenne, a dopiero w drugiej kolejności aktualne. Tak więc, to nie dowodzi, że jakiekolwiek pododdziały 80 pp. AK zostały formalnie utworzone.

Pozdrawiam.

BUTTON_POST_REPLY

Wróć do