F.Metzner

Moderator: Scypion

F.Metzner

Postautor: Butryk » czw gru 12, 2013 10:30 am

Witam.

Mamy kolejną prośbę od Naszego Czytelnika:

Witam.
Adam Szarszewski, kierownik Zakładu Historii Medycyny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Poszukuję danych (przynajmniej imienia, może coś więcej) lekarza SS, Metznera (pierwsza litera imienia: F.), odpowiedzialnego za ludobójstwo na chorych psychicznie w Kocborowie. Czy można liczyc na pomoc?
Pozdrawiam serdecznie


Poszperałem trochę w swoich tzw. zasobach i znalazłem tylko kilka wzmianek i nawet nie wiem czy jest to właściwa osoba:

METZNER, Dr. Franz
(1895 - 19 )
SS-Oberführer / Hauptmann d.R. / M.d.R.:

Urodzony: 26.05.1895.
Zmarł:

NSDAP-Nr.: 355 139
SS-Nr.: 290 263

Promocje:
SS-Oberführer: 30.01.43

Funkcje:
Oficer w RSHA: (9.11.44)

Odznaczenia:
1914 Eisernes Kreuz I. Klasse
1914 Eisernes Kreuz II. Klasse
Verwundetenabzeichen, 1918 in Schwarz
Ehrenkreuz für Frontkämpfer
Landesorden
Goldenes Parteiabzeichen
Ehrendegen des RF SS
Totenkopfring der SS
Montreal Canadiens Rules.
http://www.apokalipsa-wolow.pl/
Awatar użytkownika
Butryk
Kapitan
Kapitan
 
Posty: 850
Rejestracja: śr wrz 01, 2010 4:53 pm
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: F.Metzner

Postautor: Scypion » czw gru 12, 2013 8:21 pm

Witam.

Radku, wymieniony przez Ciebie Franz Ludwig Metzner nie ma z tym nic wspólnego.

Kilka szczegółów z jego biografii:

Dr. prawa Franz Ludwig Metzner
urodz. - 26.05.1895 r. w Ilmenau.
zm. - 06.07.1970 r. w Essen-Stoppenberg.
1914 – matura w Wilhelm-Ernst-Gymnasiums w Weimarze
??.08.1914 - wstępuje do Infanterie-Regiment 88 w Mainz jako Fahnenjunker (kadet)
1915 - ??.11.1918 – na froncie w Musketenbataillon Nr. 2
??.01.1919 - Oberleutnant
1919 – 1922 - nauka prawa i nauk politycznych na uniwersytetach w Jenie , Freiburgu i Erlangen
1922 – doktorat
1922 - 1928 - jako dziennikarz i redaktor polityczny gazet w środkowych Niemczech, zajmował się różnymi dziedzinami prawa
1929 - 31.10.1930 - bezrobotny, ale zarazem działa, jako wolontariusz w gazecie ”Der Nationalsozialist” w Weimarze
01.11.1930 – wstępuje do NSDAP (nr. 355.139)
01.11.1930 - 31.01.1933 – redaktor polityczny w gazecie ”Der Nationalsozialist”
01.11.1930 - 31.01.1933 – kierownik propagandy i członek kierownictwa okręgu NSDAP w Tyryngii (Gaues Thüringen der NSDAP)
31.07.1932 - 05.03.1933 - członek Landtagu Turyngii
01.02.1933 - 1941 – referent personalny w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Rzeszy
01.07.1933 - Ministerialrat
12.11.1933 - 08.05.1945 – poseł do Reichstagu z okręgu 14, a od 29.03.1936 r. z okręgu 12, kierownik oddziału w grupie parlamentarnej NSDAP (Reichshauptstellenleiter in der Reichstagsfraktion der NSDAP)
01.02.1937 – specjalista kierownik biura d/s boksu w Rzeszy - Niemieckiej Federacji Wychowania Fizycznego i przywódca Niemieckiego Związku Bokserskiego
12.09.1937 – wstępuje do SS (nr. 290 263) jako SS-Mann
12.09.1937 - SS-Sturmbannführer, to nie błąd, awans w nagrodę za oddanie związku bokserskiego pod kontrolę SS (DAL 1937 poz. 1288)
12.09.1937 - ??.05.1945 – przydział służbowy do SD-Hauptamt (honorowy)
20.04.1938 - SS-Obersturmbannführer (DAL 1938 poz. 901)
21.04.1938 – zostaje wiceprezesem Światowej Federacji Boksu na kongresie w Rzymie
07.02.1939 - członek Niemieckiego Komitetu Olimpijskiego (przygotowanie do uczestnictwa niemieckiej drużyny do Igrzysk Olimpijskich w 1940 roku w Sankt Moritz i Helsinkach)
20.04.1939 - SS-Standartenführer (DAL 1939 – poz. 901)
1940 – 1941 – „bierze udział w wojnie” jako Hauptmann d. R. i d-ca kompanii Landesschützen-Bataillon 337 (teren Rzeszy)
??.11.1941 – do początku 1943 roku - szef głównego Wydziału II (Hauptabteilung II), później komisaryczny kierownik Hauptabteilung, oraz zastępca Komisarza Generalnego Komisariatu Generalnego w Dniepropietrowsku
30.01.1943 - SS-Oberführer (DAL 1944 poz. 616_
1944 – zastepca Gauleitera w Ktowicach
od 01.05.1944 r. zlecono mu wykonanie obowiązków (chorego) Gauleitera Górnego Śląska, NSDAP
1944 – szef wojskowego działu administracyjnego i szef grupy zarządzającej Leitkommandantur pod dowództwem SS- Obergruppenführera Wolffa (Włochy)
po 1945 roku emerytowany urzędnik państwowy w Essen

Eisernes Kreuz II. Klasse
Eisernes Kreuz I. Klasse
Verwundetenabzeichen in Schwarz
Ehrenkreuz für Frontkämpfer
Goldenes Ehrenzeichen der HJ
Olympia-Ehrenzeichen II. Klasse
Ehrendegen der SS
Julleuchter der SS
30.01.1939 Goldenes Ehrenzeichen der NSDAP

Pan Szarszewski prawdopodobnie natrafił na to nazwisko na jednej z n/w stron:
http://www.schizofrenicy.info/cms/pages ... szyzmu.php
http://www.pomorskie.eu/pl/pomorze_znan ... szpegawski

lub na tej
http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2006/cent ... raju-warty
skąd pochodzi ten cytat:
„Akcja „ eutanazji” chorych psychicznie przeprowadzana była również na Pomorzu. Na terenie okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie w pierwszej kolejności zlikwidowano dwa wielkie zespoły zakładów w Kocborowie pod Stargardem Gdańskim i w Świeciu nad Wisłą.
Ze Szpitala Psychiatrycznego w Kocborowie między wrześniem 1939 roku a styczniem 1941 wywieziono do lasów Szpęgawskich i tam zabito 1680 mężczyzn i kobiet. Ofiary same musiały kopać sobie groby. Ciężko chorych z tej pracy wyłączono. W tym czasie do Kocborowa przybył niemiecki personel i lekarz SS F. Metzner, który dokonywał selekcji i obserwował likwidację. Wówczas nastąpiło nasilenie egzekucji. Największą ilość ludzi zamordowano 8 grudnia 1939 roku – 357 lub 402 osoby. Jesienią 1939 roku do Kocborowa przywieziono ze szpitala świeckiego ok. 300 osób, które również zgładzono w Szpęgawsku. Akta zabitych w Szpęgawsku wysłano 22 lutego 1941 roku do Berlina na Tiergartenstrasse 4.
Kolejny okres obejmował lata 1942- 1944. W tym czasie w pawilonach X B i XI B Szpitala w Kocborowie wskutek celowego przedawkowania luminalu zamordowano ok. 500 upośledzonych dzieci. Główną rolę odegrali tutaj pielęgniarze: F. Siebert i J. Aberg. W latach 1940-1944 śmiertelność w Kocborowie wzrosła do średnio 568 pacjentów rocznie. Łącznie zmarły w tym czasie 2842 osoby. Bezpośrednią odpowiedzialność za akcję eutanazji w Kocborowie ponosił oddział SS Obersturmführera Braunschweiga.”

- nie ma żadnej gwarancji, że jest to prawidłowe czy też prawdziwe nazwisko
- „lekarz SS”, to nic mi nie mówi, równie dobrze mógł być to podoficer czy też z „rozpędu” ktoś nadał mu taki „przydział” niekoniecznie prawdziwy.
- równie dobrze mógł być to członek Selbstschutzu.

To wszystko, co mam o tym osobniku.

Pozdrawiam.
Scypion
Starszy chorąży sztabowy
Starszy chorąży sztabowy
 
Posty: 230
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 5:16 pm


Wróć do Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość