Re: SS-Hauptsturmfuhrehr Karol Chlebus.

Moderator: Scypion

Awatar użytkownika
Butryk
Kapitan
Kapitan
Posty: 888
Rejestracja: 01 wrz 2010, 16:53
Lokalizacja: Wrocław
CONTACT:

Re: SS-Hauptsturmfuhrehr Karol Chlebus.

Post autor: Butryk »

Witam.

Waldku uwaga do artykułu o Stutthofie, czy mógłbyś wprowadzić poprawkę:
Witaj

Przeglądając artykuł pt. Obóz koncentracyjny Stutthof http://www.dws-xip.pl/reich/zaglada/oboz18.html
a dokładnie część dotyczącą składu osobowego załogi SS w KL Stutthof, nie jest wymieniony SS-Hauptsturmführer Karol Chlebus, będący dowódcą 8 Kompanii Wartowniczej w okresie 29 VI 1944 - 6 IX 1944 r.
Był on oficerem i należał do grupy żołnierzy z batalionu zapasowego Wehrmachtu, która została skierowana do obozu.
Grupa ta została potem wciągnięta do załogi SS.
Rozkazy w których jest wymieniony mój kuzyn znajdują się w Muzeum Stuthoff.
Ja posiadam ich skany dzięki pomocy kierownik Działu Dokumentacyjnego Muzeum Stutthof pani dr Danucie Drywa.
Jest także wymieniony w nr 5 zeszytów Muzeum na stronie 196.
Wiem, że sprawa jest wrażliwa i delikatna jednak zdecydowałem się by przekazać tę informację, celem aktualizacji artykułu.

Z wyrazem szacunku
Piotr
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony Butryk przez 1, łącznie zmieniany 18 razy
Scypion
Starszy chorąży sztabowy
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 231
Rejestracja: 29 sie 2010, 17:16
CONTACT:

Re: Uwagi do artykułów na użytek wewnętrzny.

Post autor: Scypion »

Witam.

Radku, wstawiłem Karola Chlebusa.

Dokonałem też sporo poprawek w danych osobowych, zachowałem jednocześnie stary materiał, byś mógł ocenić zmiany.
W razie gdybyś miał uwagi, pisz jakie a naniosę poprawki.

Stary materiał - http://www.dws-xip.pl/reich/zaglada/oboz18A.html
Nowy - http://www.dws-xip.pl/reich/zaglada/oboz18.html

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Butryk
Kapitan
Kapitan
Posty: 888
Rejestracja: 01 wrz 2010, 16:53
Lokalizacja: Wrocław
CONTACT:

Re: SS-Hauptsturmfuhrer Karol Chlebus

Post autor: Butryk »

Witam.

Świetnie... różnica jest diametralna.
Merytorycznych zastrzeżeń nie mam, chodzi jedynie o poprawienie układu wersów w tekście. Np.:
3. SS-Hauptsturmführer Paul Ehle - 04.04.1945 - 09.05.1945 r. Formalnie nadal był dowódcą 3. Kompanii wartowniczej, brak dokumentów ptwierdzających
zwolnienie Hoppe`go ze stanowiska komendanta i powołujacych na to stanowisko P.Ehle.
Niepotrzebne przejście z jednego akapitu na niższy po jednym wyrazie. No i oczywiście błędy trzeba poprawić.
Jakby co to po poprawkach wrzucać.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony Butryk przez 2, łącznie zmieniany 18 razy
Scypion
Starszy chorąży sztabowy
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 231
Rejestracja: 29 sie 2010, 17:16
CONTACT:

Re: Uwagi do artykułów na użytek wewnętrzny.

Post autor: Scypion »

Witam.'

Zrobione.
Ciekawostka - tylko jedno jedyne źródło wymienia Karola Chlebusa jako oficera Waffen-SS. Nawet wykaz zidentyfikowanych członków załogi KL Stutthof nie podaje nic więcej ponad to jest podane w tekście, czyli SS-Hauptsturmführer Karol Chlebus - od 29.06.1944 do 06.09.1944 r. d-ca 8 kompani.
Tym źródłem jest Führerliste der Waffen SS autor John P.Moore, a w nim taka oto informacja - Chlebus, Karl Hstuf. 30. 8.94 K.L.Sutthof 6.44.
Nie ma go w żadnych wykazach personalnych czy też wnioskach awansowych, brak również informacji o jego dalszych losach, chociaż w zeszycie nr. 3 rozdz. 3 jest informacja że cała kadra oficerska z rozwiązanego II-Wachbatallionu pozostała w Stutthofie, część pełniła służbę w obozie a część w podobozach.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Butryk
Kapitan
Kapitan
Posty: 888
Rejestracja: 01 wrz 2010, 16:53
Lokalizacja: Wrocław
CONTACT:

Re: SS-Huaptsturmfuhrer Karol Chlebus

Post autor: Butryk »

Witam.

Nasz czytelnik też niewiele wie o losach kuzyna. Jest jedynie coś takiego (mała literówka w tekście do poprawki też):
Witam

Bardzo dziękuję za wiadomość, właśnie patrzałem. Wkradła się tam literówka -> jest "4. kompania - szkolana".
zamiast "szkolna".
Niestety nie wiem co się z kuzynem później stało, ostatnią wzmianką jaką mam to na podstawie rozkazu nr 60, Karol Chlebus, jest dowódcą transportu więźniów z KL Stutthof do KL Neuengamme. Potem ślad się po nim urywa.

Pozdrawiam serdecznie
Piotr Chlebus-Jancarczyk
p.s.
w załączniku skan rozkazu.
Pozdrawiam i załączam zeskanowany dokument.

I-IB-3-176(1).JPG
I-IB-3-176(1).JPG (146.59 KiB) Przeglądany 21076 razy
Ostatnio zmieniony Butryk przez 1, łącznie zmieniany 18 razy
Awatar użytkownika
Butryk
Kapitan
Kapitan
Posty: 888
Rejestracja: 01 wrz 2010, 16:53
Lokalizacja: Wrocław
CONTACT:

Re: SS-Hauptsturmfuhrer Karol Chlebus

Post autor: Butryk »

Witam.

Poniżej przesyłam kolejne dokumenty przesłane przez Pana Piotra, oraz kolejną prośbę:
Przesyłam jeszcze dwa skany rozkazów - jeden o mianowaniu kuzyna jako dowódcę (tutaj jeszcze w stopniu Hauptmanna Wehrmachtu) oraz drugi jako dowódca transportu z KL Stutthof do KL Dachau.

Czy nie orientuje się Pan, czy istnieje gdzieś lista z członkami NSDAP z powiatu bielskiego a dokładnie Świętoszówka/Biery (to znów inna kwestia dotycząca mojego pradziadka)?
KChlebus 1.JPG
KChlebus 1.JPG (121.99 KiB) Przeglądany 21054 razy
K.Chlebus 2.JPG
K.Chlebus 2.JPG (119.68 KiB) Przeglądany 21054 razy
Chlebus
Rekrut
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2014, 09:25

Re: SS-Hauptsturmfuhrer Karol Chlebus

Post autor: Chlebus »

Witam

Bardzo dziękuję Radkowi za zaproszenie do dołączenia do forum.
Jestem bibliotekarzem, mieszkam na Południu Polski, zajmuję się badaniami genealogicznymi mojej rodziny.
Jako, że temat służenia w SS jest drażliwy, nie chcę nikogo urazić ani nie daj Boże, by ktoś pomyślał, że chełpię się faktem, że moja rodzina służyła formacjach poprzez SS, Wehrmacht ale także w 5 Kresowej Dywizji Piechoty oraz w NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flame ps. "Bartek".

Ale ad rem, poszukując wzmianek o rodzinie, natrafiłem na informację, ze kuzyn Karol jest wymieniony w nr 5 zeszytów Muzeum Stutthof na stronie 196.
Istnieją trzy dokumenty (rozkazy) w których jest wymieniony, Jeden już jest zamieszczony, a ja postaram się dołączyć dwa pozostałe (edit - o już widzę, że także już są).

Jeden to rozkazy komendanta obozu KL Stutthof z 29 czerwca 1944 r., przy okazji mianowania go na dowódcę 4/Ausbildungs-Wehrmachtkompanie KL Stutthof.

W drugim jest dowódcą transportu więźniów z KL Stutthof do KL Dachau.

Karol Chlebus urodził się w Grodźcu Śląskim w 30.08.1894. Służył w Wehrmachcie, niestety nie znam jednostki, w stopniu Hauptmanna.

29.06.1944 w związku z nadejściem transportów do załogi obozu Stutthof włączono batalion zapasowy Wehrmachtu w składzie kilku oficerów oraz ok. 500 żołnierzy i podoficerów - w którym domniemywam był mój kuzyn.

Wpierw został dowódcą 4/Ausbildungs-Wehrmachtkompanie KL Stutthof, potem obóz się rozrósł i jednak żołnierzy wcielono do SS (utworzono II SS-Wachbataillon KL Stutthof) z zachowaniem równoległych stopni wojskowych.

Z korespondencji z panią kierownik Działu Dokumentacyjnego Muzeum Stutthof dr Danutą Drywa dowiedziałem się, że Karol jedynie figuruje w tych trzech zachowanych rozkazach.

W Muzeum Stuthoff znajduje się baza danych członków załogi SS KL Stutthof opracowana przez dr hab. Aleksandra Lasika. Przy ustalaniu członków załogi korzystał on nie tylko z dokumentacji muzeum. Szczegółowe dane pochodzą z archiwów niemieckich.
A. Lasik podaje takie sygnatury BAAL: -- (Inne dane personalne; Akta osobowe Karla CHLEBUSA; Sygn. SSO-127), (prawdopodobnie dotyczy to Bundesarchiv w Ludwigsburgu).
Innych informacji o Karolu nie posiadam (za wyjątkiem jego zupełnego odpisu aktu urodzenia).

Zwróciłem się również do WAST. Po uzupełnieniu i przesłaniu do nich dokumentów, pozostało mi uzbroić się w cierpliwość.
Także napisałem do KL Dachau i KL Neuengamme czy nie posiadają w swoim archiwum wzmianek o tych transportach bądź o samym Karolu.

Może z was ktoś się natrafił na wzmiankę o Karolu Chlebus, ewentualnie o kimkolwiek o tym nazwisku.

Co do mojego pytania odnośnie listy osób należących do NSDAP, to tutaj chodzi o mojego pradziadka Jóżefa Chlebusa ur. 13.01.1898 r. zginął 29.08.1945 r. w polskim obozie pracy "Rosengarten" w Mysłowicach. Był on sołtysem Bier/Świętoszówki, według akt, które otrzymałem z IPN był Blockleiterem.

Pozdrawiam
Piotr
Chlebus
Rekrut
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2014, 09:25

Re: SS-Hauptsturmfuhrehr Karol Chlebus.

Post autor: Chlebus »

Witam

Transport z KL Stutthof do KL Dachau dotarł 01 sierpnia 1944 do podobozu Dachau - Kaufering IV w liczbie 1800 więźniów.
(scena wyzwalania tego podobozu została ukazana w serialu Kompania Braci w odcinky "Wy we fight").

Pozdrawiam
Piotr
Chlebus
Rekrut
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2014, 09:25

Re: SS-Hauptsturmfuhrehr Karol Chlebus.

Post autor: Chlebus »

Znalazłem grób Karola Chlebusa. Okazuje się, że zmarł dopiero w 1960 roku i miał żonę.
Imię i nazwisko oraz data z grobu pasuje idealnie.
Grób znajduje się w Ginsheim-Gustavsburg, Ortsfriedhof Gustavsburg w Niemczech.
Nagrobek opisany: Karl Chlebus 30.8.1894 - 25.11.1960.

Piotr
BUTTON_POST_REPLY

Wróć do