Nr ISSN 2082-7431




Sturmabzeichen (Allgemeines Sturmabzeichen)


Odznaka Szturmowa - zdjęcie autora z prywatnej kolekcji.

Historia odznaki.

Odznaka Szturmowa (Sturmabzeichen) – została ustanowiona rozporządzeniem głównodowodzącego Oberkommando des Heeres gen. płk Walthera von Brauchitscha w dniu 01.06.1940 r.

Manufaktura.
Awers.

Odznaka składała się z owalnej tarczy o wysokosci 52 mm ,szerokosci 42 mm i grubosci około 6 mm. Obwód odznaczenia otaczał wieniec lisci dębowych – po 5 sztuk z kazdej strony. W centum odznaczenia umieszcony był niemiecki orzeł trzymajacy w szponach swastyke. Pod orłem krzyzował się bagnet bojowy oraz granat , które razem łączyły dwie strony wieńca.


Odznaka Szturmowa - zdjęcie autora z prywatnej kolekcji.

Rewers.

Rewers w zalezności od producenta mógł być pełny gładki (wylewany) lub tłoczony (wytłoczka). Odznaka mocowana była do munduru za pomoca szpilki na zawiasie z zapieciem haczykowym. Różnorodność kształtów zawiasu oraz haczyka wynikała z specyfikacji poszczególnych producentów.
Materiał do produkcji odznak nie był standaryzowany dlatego w zależności od użytego materiału niektóre odznaczenia wraz z upływem czasu traciły swoją powłokę srebrzenia – najszybciej następowało to w odznakach wykonanych z cynku.
Odnaki były pakowane w papierowe koperty, celafonowe koperty (przezroczyste koperty) lub w paierowe kartoniki.


Odznaka Szturmowa - zdjęcie autora z prywatnej kolekcji.

Kryteria przyznawania.

- fragment rozporządzenia dla Sturmabzeichen:
Dla oficerów i żołnierzy wszelkich innych sił zbrojnych łącznie z artylerią szturmową, którzy walczą wraz z piechotą lub czołgami oraz spełniają we własnej jednostce warunki do uzyskania Infanteriesturmabzeichen lub Panzerkampfabzeichen, zostaje ustanowiona odznaka bojowa z przeznaczeniem jako Sturmabzeichen od dnia 01.06.1940 r.
- kryteria nadania:
W trzech atakach bojowych lub zakończonym powodzeniem rozpoznaniu lub przeciwnatarciu, które to mogą zostać zaklasyfikowane jako ataki bojowe, o ile doprowadziły one do walki wręcz z wrogiem.
Zaangażowali się w walce wręcz lub przebijali się z bronią w ręce przez pozycje wroga.
W trakcie 3 różnych dni walki brali udział w przywracaniu utraconych pozycji bojowych.

Wraz z dalszym przebiegiem wojny najwyższe dowództwo uznało potrzebę zwiekszenia klas tej odznaki i tak - 22.06.1943 r. – ustanowiono Allgemeines Sturmabzeichen mit der Einsatzzahl (Odznaka Szturmowa z liczbą operacji), odznakę o wyższych stopniach: II, III, IV, gdzie liczba stopnia oznaczała kolejno:
dla stopnia II z liczbą 25
dla stopnia III z liczbą 50
dla stopnia IV z liczbą 75 i cyfrą 100

Odznaki te mogą zostać nadane oficerom, podoficerom i żołnierzom jednostek artylerii szturmowej, artylerii pancernej oraz oddziałów strzelców pancernych, niszczycieli czołgów i batalionów pionierów.
a. II stopień – po zaliczeniu 25 udziałów w akcjach bojowych.
b. III stopień – po zaliczeniu 50 udziałów w akcjach bojowych.
c. IV stopień – po zaliczeniu 75 udziałów w akcjach bojowych.

Sturmabzeichen IV stopnia z liczbą „100” może zostać nadana ponownie po zaliczeniu 100 udziałów w akcjach bojowych.
Na umundurowaniu w służbie i po za służbą można nosić tylko jedną Sturmabzeichen, odznaki niższego stopnia pozostają jednak na pamiątkę.
Dni udziału w akcjach bojowych wymaganych do otrzymania Sturmabzeichen mit der Einsatzzahl obliczać się będzie od dnia 1 lipca 1943 r. W przypadku posiadania już Sturmabzeichen, Infateriesturmabzeichen lub Panzerkampfabzeichen zalicza się trzy dni udziału w akcjach bojowych z okresu sprzed dnia 1 lipca 1943 r. bez potrzeby ich potwierdzenia.

Budowa „25” i „50” była bardzo podobna. Owalna odznaka o wymiarach 58 mm wysokości i 48 mm szerokości. Orzeł wraz ze swastyką , bagnetem oraz granatem – czarne wykonanie było mocowane do wieńca, galwanicznie srebrzonego za pomaca nitów. Dodatkowo na dole wieńca była umieszczana tabliczka z rzymskim numerem 25 lub 50 – oznaczająca liczbe szturmów.

Budowa „75” i „100” była nieco inna niż wyżej opisana ponieważ zarys wieńca był wykończeniem zewnętrznym i wewnętrznym owalu odznaczenia. Wysokość odznak wynosiła 58mm a szerokość 49mm. Na dole wieńca była umieszczana tabliczka z rzymską cyfra 75 lub 100. Orzeł wraz ze swastyka, granatem i bagnetem tworzyły całość – poczerniana ,mocowana na nity do wieńca, który był złocony. Wielkość orzełka była nieco większa niż w wersjach 25 i 75 oraz skrzyżowanie granatu z bagnetem było pod nieco innym kątem.

Odznaka była noszona na lewej stronie kieszeni munduru. Odznkę można było nosić na wszystkich rodzajach mundurów wojskowych oraz partyjnych.
Odznaczone osoby na ubraniach cywilnych mogły tylko nosić wpiętą w lewą klapę marynarki miniaturkę Sturmabzeichen i Sturmabzeichen mit der Einsatzzahl.

12.06.1944 r. oddział organizacyjny sztabu OKH, zajął następujące stanowisko wobec nadawania Sturmabzeichen żołnierzom i oficerom z jednostek rozpoznawczych: W przypadku oddziałów rozpoznania ze składu dywizji górskich, oraz 44 Dywizji Grenadierów „Hochund Deutschmaister” łącznie z brygadami kawalerii, Sturmabzeichen nadawana ma być żołnierzom i oficerom wyżej wymienionych oddziałów według dotychczasowo obowiązujących przepisów wykonawczych podanych w Dzienniku Rozporządzeń i Rozkazów z dnia 1 czerwca 1940 r.

W 1957 roku wprowadzono Sturmabzeichen pod nazwą Allgemeines Sturmabzeichen Modell 1957 oraz Allgemeines Sturmabzeichen mit der Einsatzzahl Modell 1957 obowiązuje od dnia 26.07.1957 r. w RFN (wersja bez swastyki).

Producenci:

Wilhelm Deumer, Lüdenscheid
Karl Wurster
Berg&Nolte
Assmann
Biedermann & Co
Rudolf Karneth
Bernhard Heinrich Mayer
Steinhauer & Luck, Ludenscheid
Frank & Reif, Stuttgart
Hymmen & Co., Lüdenscheid
Otto Schickle, Pforzheim
E. Ferd. Wiedmann, Frankfurt/Main
C.E. Juncker, Berlin
Meybauer
Schauerte & Höhfeld, Lüdenscheid
Nieznany producent





powrót do spisu treści

Copyright 2015, Redakcja Dws-Xip.pl

Design by "Butryk"