Rok 1920

Styczeń

styczeń

Robotnicza demonstracja przed Reichstagiem zostaje ostrzelana przez Freikorpsy z Dywizji Strzelców Konnych Gwardii gen von Lüttwitza. Śmierć lub rany odnosi 147 ludzi.
----------
Liczebność DAP/NSDAP około 190 członków.

Luty

3 luty

Alianci żądają wydania 895 Niemców, oskarżonych o popełnienie zbrodni wojennych.
Wywołuje to ogólnie oburzenie wśród niemieckiej prawicy i podsyca nienawiść do rządu, który podpisał Traktat Wersalski.

24 luty

Pierwszy masowy mityng zorganizowany przez A. Hitlera. Odbył się on w Festsaal w Hofbräuhaus w centrum Monachium. Przyszło około 2000 ludzi. Przedstawienie programu NSDAP, (nowa nazwa partii, weszła w życie na początku marca).

Marzec

13 marzec

Pucz Kappa w Berlinie..
Na wieść o puczu Hitler i Eckart udają się do Berlina, (samolotem), aby przedstawić puczystom sytuację w Bawarii, lecz spotkanie nie dochodzi do skutku - pucz upadł, nim doszło do spotkania.

16 marzec

Gustav Ritter von Kahr, zostaje premierem Bawarii. Był on zwolennikiem zjednoczenia sił narodowych w Bawarii, w celu obalenia demokracji weimarskiej.

Czerwiec

13 czerwiec

Kierownictwo NSDAP zostaje zmuszone do utworzenia własnych oddziałów porządkowych. Ich zadaniem było zapewnienie ochrony wieców i mówców oraz zwalczanie politycznych przeciwników. Zorganizowano oddział porządkowy (Saalschutz - nadzór sali) - dowódca Urlich Graf. (zobacz też - SA - Sturmabteilung - Oddziały Szturmowe).

Lipiec

21 lipiec

Hitler po raz pierwszy w publicznym przemówieniu w Rosenheim, wypowiada oskarżenie pod adresem marksizmu, (chociaż wcześniej przy wielu okazjach wspominał o katastrofalnych dla Rosji skutkach bolszewizmu, za które winił Żydów).

Sierpień

13 sierpień

Przemówienie Hitlera w Festsaal w Hofbäuhaus na temat "Dlaczego jesteśmy antysemitami", trwało dwie godziny i było przerywane pięćdziesiąt osiem razy, przez dzikie okrzyki aprobaty dwutysięcznego audytorium.

sierpień

Saalschutz zostaje przekształcony w Sekcję Gimnastyczno - Sportową. Typowy oddział bramkarzy, mających za zadanie radzenie sobie z zakłócającymi porządek. Pierwszym dowódcą w latach 1920 - 1921 był Emil Maurice.
----------
Salzburg - spotkanie partii narodowosocjalistycznych z Niemiec, Austrii, Czechosłowacji i Polski na którym obecny był też i Hitler.

Grudzień

17 grudzień

Podjęcie decyzji przez kierownictwo DAP/NSDAP o kupnie gazety "Völkischer Beobachter" za 203 tysięcy marek, (Reichswehra dostarczyła 60 000, Drexler - 113 tys. kredyt bankowy, 30 tys. inne źródła).
----------
Liczebność NSDAP - około 2000 członków.


powrót do strony głównej

© copyright 2008, Waldemar „Scypion” Sadaj
Design by Scypion