Rok 1922

Styczeń

styczeń

Liczba zarejestrowanych członków NSDAP sięga 6 000.
----------
W styczniu 1922 roku, Hitler zostaje skazany na trzy miesiące pozbawienia wolności za zakłócanie spokoju, (patrz wrzesień 1921). Dwa miesiące otrzymał w zawieszeniu, lecz jeden musiał odsiedzieć i tak między 24 czerwca a 27 lipca 1922 roku, Hitler przebywał w monachijskim więzieniu Stadelheim.

Czerwiec

24 czerwiec

Zamordowany zostaje, przez prawicową bojówkę minister spraw zagranicznych Rathenau. Rząd niemiecki przyjmuje ustawę o "ochronie republiki".
----------
Od 24 czerwca do 27 lipca 1922 roku Hitler przebywa w monachijskim więzieniu Stadelheim.

Sierpień

16 sierpień

Po raz pierwszy SA prezentuje się publicznie podczas wiecu organizacji nacjonalistycznych w Monachium, Przed przywódcami maszeruje pod własnymi sztandarami 800 ludzi z tej organizacji paramilitarnej.

Październik

8 październik

Julius Streicher, szef norymberskiego dużego oddziału Deutsche Werkgemeinschaft, wystosował do Hitlera ofertę włączenia w struktury NSDAP swoich licznych zwolenników wraz z własną gazetą "Deutscher Volkswille".

14 październik

O SA zaczęto mówić głośno po zamieszkach, jakie miały miejsce w Coburgu w dniach 14 - 15 października 1922 roku.
Komitet obchodów "Dnia Niemieckiego" zaprosił Hitlera wraz z niewielka delegacją. Przywódca NSDAP, uznał, że jest to okazja jakiej nie wolno mu przegapić. Z trudem zebrano pieniądze i wynajęto specjalny pociąg do przewozu 800 szturmowców i orkiestrę z Monachium. Na miejscu, na stacji przywitały ich zwolennicy oraz wyzwiska rzucane przez około 300 robotników socjalistów i związkowców, którzy już czekali na stacji.
Na polecenie Hitlera, ignorującego wyraźny policyjny zakaz formowania szyku marszowego. Szturmowcy rozpoczęli marsz ulicami Coburga. Szli w zwartym szyku z uniesionymi sztandarami ze swastyką przy dźwiękach orkiestry. Wzdłuż ulic, stali robotnicy, wyzywając maszerujących i plując na nich. SA-mani w odpowiedzi wyskakiwali z szeregów i bili przeciwników kijami i gumowymi pałkami. Rozpoczęły się uliczne zamieszki, wkrótce przekształcone w masowe rozruchy. Musiała interweniować policja.
----------
(14.10.1932 roku Hitler na pamiątkę tych wydarzeń ustanowił specjalną odznakę Coburg, (Coburger Abzeichen) przyznano w sumie 434 (436) sztuk.).

20 październik

Wkrótce po "sukcesie" w Coburgu dochodzi do połączenia Streichera i jego licznych zwolenników z NSDAP. Podporządkował się on osobiście Hitlerowi. Było to ważne wydarzenie w rozwoju NSDAP, gdyż rozciągnęła swoje wpływy we Frankonii, północnych rejonach Bawarii. Jednym mistrzowskim posunięciem, Hitler nie tylko powiększył liczbę członków NSDAP, ale i zadał śmiertelny cios DSP we Frankonii.

28 październik

28 października 1922 roku we Włoszech dochodzi do marszu Mussoliniego na Rzym. Sam "marsz na Rzym" był propagandowym mitem lecz spełnił swoją rolę. 29.10.1922 r. Mussolini formuje nowy rząd. To wydarzenie głęboko poruszyło partię nazistowską. Mussolini pokazał model dynamicznego i bohaterskiego przywódcy narodowego maszerującego na ratunek rozdartego walką kraju. Duce stworzył wzór nadający się do skopiowania.

Listopad

3 listopad

Na kolejnym wiecu NSDAP padają słowa: "Niemiecki Mussolini nazywa się Adolf Hitler". Wyznacza to symboliczny moment, kiedy zwolennicy Hitlera rozpoczęli budować kult Führera.

Grudzień

grudzień

Hermann Göring zostaje mianowany szefem sztabu SA. Od czasu tej nominacji datują się przyspieszone, intensywnie prowadzone uzbrojenie oraz wyszkolenie militarne.
Hitler mianuje Rudolfa Hessa przewodniczącym Centralnej Komisji Politycznej NSDAP.


powrót do strony głównej

© copyright 2008, Waldemar „Scypion” Sadaj
Design by Scypion