Rok 1936

Luty

6 luty

Oficjalne otwarcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen, otwarcia dokonał Adolf Hitler.
----------
Na czas igrzysk powstrzymano wszelkie działania antyżydowskie.

15 luty

Hitler przemawia na otwarciu wystawy samochodowej. Podkreślił w nim konieczność masowej produjcji samochodów oraz omówił wyniki osiągnięte w dziedzinie wytwarzania sztucznej benzyny i kauczuku, co miało uniezależnić przemysł samochodowy od importu tych produktów.

16 luty

Zakończenie Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Marzec

7 marzec

Posiedzenie Reichstagu, na którym Hitler ogłasza decyzję o remilitaryzacji Nadrenii. M.in. powiedział:
"(...) W ciągu tych trzech lat Niemcy odzyskały honor, odnalazły wiarę, zaczęły wychodzić z katastrofy gospodarczej i w końcu zainicjowały rozwój nowej kultury".
----------
Jednostki niemieckie około godziny 13.00 dotarły do mostu Hohenzollernów w Kilonii. Wśród szalonego entuzjazmu zgromadzonych tłumów, około 3 000 żołnierzy wchodzi do stery zdemilitaryzowanej. Reszta, około 27 000 żołnierzy zajęła pozycje obronne tuż za wschodnim brzegiem Renu. Oddziały były gotowe wycofać się w ciągu godziny gdyby doszło do interwencji wojsk francuskich, lecz nic takiego nie nastąpiło.

29 marzec

Wybory - startowała tylko jedna partia NSDAP. 98,9 % głosujących było za polityką Hitlera i poparła jego decyzję o zajęciu Nadrenii. Dla Hitlera było to duże zwycięstwo, zarówno w wymiarze wewnętrznym jak i zewnętrznym.

Czerwiec

17 czerwiec

Hitler podpisuje dekret ujednolicający niemiecką policję, aby "zapewnić jednolitą kontrolę nad siłami policji w Rzeszy (...) zastępca szefa Gestapo, Reichsführer SS, Heinrich Himmler, niniejszym zostaje mianowany szefem niemieckiej policji, podlegającej Ministerstwu Spraw Wewnętrznych".
----------
Podległość Himmlera MSW, była czystą formalnością podobnie jak jego nominalne podporządkowanie Göringowi w sprawach gestapo i obozów koncentracyjnych. Jako Reichsführer SS i szef niemieckiej policji uznawał tylko jednego zwierzchnika, Adolfa Hitlera.

Lipiec

11 lipiec

Austria podpisuje szerokie porozumienie z Niemcami, mając nadzieję że poprawi ono stosunki dwustronne. Przewidziano w nim ,.in.: zakończenie restrykcji na prasę niemiecką oraz umożliwienie gospodarczej i kulturalnej działalności Niemców na terenie Austrii. Chociaż porozumienie uznawało niepodległość Austrii, faktycznie uzależniało ją od Rzeszy w zakresie gospodarki i polityki zagranicznej.

25 lipiec

Hitler podejmuje decyzję o udzieleniu pomocy wojskowej gen Franco. Tym samym III Rzesza włącza się w konflikt, który już wkrótce zamienia się w wojnę domową w Hiszpanii.

Sierpień

1 sierpień

Rozpoczęcie letnich Igrzysk Olimpijskich. Podczas ceremonii otwarcia, wiele delegacji narodowych, mijając Hitlera na trybunie honorowej unosiło ręce w nazistowskim pozdrowieniu, Brytyjczycy i Amerykanie demonstracyjnie tego gestu nie wykonali.
----------
Na czas igrzysk zostały zawieszone wszelkie antyżydowskie wystąpienia.

16 sierpień

Zakończenie Igrzysk Olimpijskich. Okazały się one ogromnym sukcesem propagandowym III Rzeszy i Hitlera. Niemieccy sportowcy ku jemu ogromnemu zadowoleniu, zmienili zawody w narodowy triumf: zdobywając najwięcej medali.

24 sierpień

Dekret Hitlera o wprowadzeniu dwuletniej służby wojskowej.

Wrzesień

9 wrzesień

Zjazd NSDAP w Norymberdze.
Na tym zjeździe zapowiedziano wprowadzenie Planu Czteroletniego, odpowiedzialny za jego wdrożenie został Göring.

Październik

18 pażdziernik

Hitler wydaje "Dekret o wprowadzeniu Planu Czteroletniego".
Jego działanie zostały objęte wszystkie dziedziny niemieckiej gospodarki.

24 pażdziernik

Podpisanie przez Włochy i Niemcy paktu o współpracy.

Listopad

27 listopad

Podpisanie paktu antykominternowskiego przez Niemcy i Japonię, (Włochy przystąpią do niego rok później).


powrót do strony głównej

© copyright 2008, Waldemar „Scypion” Sadaj
Design by Scypion