Walter Adolf Langleist



SS-Oberführer / SS-Sturmbannführer der Reserve der Waffen S




Nr SS - 8 980
Nr NSDAP - 352 801

Urodzony - 05.08.1893 r. w Dreźnie
Zmarł - 28.05.1946 r. w Landsbergu, kara śmierci przez powieszenie

Promocje:
06.12.1931 - SS-Sturmführer
30.01.1934 - SS-Obersturmführer
01.03.1934 - SS-Hauptsturmführer
20.04.1935 - SS-Sturmbannführer
30.01.1937 - SS-Obersturmbannführer
01.07.1938 - SS-Standartenführer
20.04.1939 - SS-Oberführer
21.06.1944 - SS-Sturmbannführer d.R.d. Waffen SS

Kariera:
01.10.1934 - oficer w 44 SS-Standarte
20.04.1935 - 01.07.1938 - dowódca 21. SS-Standarte (Magdeburg)
01.07.1938 - 01.10.1940 - dowódca Abschnitt :XIII (Stettin)
01.10.1940 - 08.05.1945 - dowódca Abschnitt XVII (Munster) - od 1943.02.01 - dowódca tutularny
16.04.1941 - na skutek konfliktu z SS- Obergruppenführerem Jeckelnem, skierowany zostaje do służby w KL Buchenwald
16.04.1941 - 01.06.1941 - dowódca kursu szkolenionego dla załogi KL Buchenwald
01.06.1941 - ??.04.1942 - dowódca kompanii w SS-Totenkopf-Sturmbann Buchenwald
??.04.1942 - 15.08.1943 - dowódca SS-Totenkopf-Sturmbann w obozie jenieckim w KL Majdanek
15.08.1943 - ??.05.1944 - dowodca SS-Totenkopf-Sturmbann w KL Dachau
??.05.1944 - ??.05.1945 - komendant Dachau-Nebenlager Kaufering i Mühldorf

Odznaczenia m. in.:
1914 Eisernes Kreuz II. Klasse
Kriegsverdienstkreuz II. Klasse mit Schwertern
Verwundetenabzeichen, 1918 in Schwarz
Ehrenkreuz für Frontkämpfer
Landesorden
SS-Dienstauszeichnungen
Ehrendegen des RF SS
Totenkopfring der SS

Po wojnie:
Oskarzony przez Amerykański Trybunał Wojskowy w Dachau w dniu 02.11,1945 r., za udział w modrderstwach i torturach w KL Dachau, został 12.12.1945 r. skazany na karę śmierci przez powieszenie.
Wyrok wykonano w więzieniu Landsberg w dniu 28.05.1946 r.


powrót do strony głównej

© copyright 2008, Waldemar „Scypion” Sadaj
Design by Scypion