Pływająca stacja torpedowa „Oksywie”



Autorem zamieszczonego rysunku, jest Ryszard Łakomski, dziękujemy za udostępnienie.

Klasa: pływająca stacja torpedowa
Stocznia: 1926/27 r.
Wcielenie do służby: połowa 1933 r.
Wyporność: 126 ton
Wymiary w m: 24 x 7 x 1,6
Uzbrojenie: 1 wyrzutnia torpedowa kal . 550 mm
Załoga: 10 marynarzy stałej załogi + 10 specjalistów broni podwodnej
Napęd:
      2 maszyny parowe podwójnego rozprężania o mocy 40 KM
      2 śruby (po jednej na dziobie i rufie)
Prędkość maksymalna: 4,5 węzła

Przebudowany w 1934 roku dla potrzeb PMW wycofany z eksploatacji w Urzędzie Morskim prom drogowy o nazwie "Oksywie". Został on przekazany Marynarce Wojennej za kwotę 1000 zł i przebudowany w Warsztatach Portowych Marynarki Wojennej w Gdyni kosztem ok. 100.000 zł.

Wyrzutnia torpedowa została zamontowana na dziobie. Na rufie znalazł się lekki dźwig o udźwigu 3 ton, od którego w stronę wyrzutni biegł tor ułatwiający załadunek torped do aparatu. Kabiny załogi i pomieszczenia kontrolne torped zlokalizowano na obu burtach.
Do celów obserwacyjnych toru torpedy na pokładzie umieszczono na stalowym dwójnogu stanowisko obserwacyjne znajdujące się 8,5 metra ponad poziomem morza. Wyrzutnie torpedową zbudowały warszawskie zakłady "Parowóz" podległe Spółce Akcyjnej Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich. Wkładka redukcyjna umożliwiała wystrzeliwanie także torped kalibru 450 mm posiadanych jeszcze w magazynach, a po wprowadzeniu na uzbrojenie brytyjskich torped 533,4 mm, opracowano również taki reduktor. Możliwe że okręt otrzymał później także drugą wyrzutnię torped - tym razem kalibru 450 mm. W dniu wybuchu wojny stacjonował w porcie w Gdyni.


powrót do strony głównej


© copyright 2007, Marcin "Virtualbob" Skrzypacz
Design by Scypion