Granatnik przeciwpancerny Panzerfaust 30 m

Historia konstrukcji:
Granatnik przeciwpancerny Pzf. 30 m był używany przez siły zbrojne Niemiec.

Opracował go zespół konstruktorów na czele którego stał dr inż. Heinrich Langweiler z niemieckich zakładów Hugo Schneider A.G. (w skrócie HASAG) w Leipzig (pol. Lipsk).

Produkcja seryjna odbywała się w zakładach HASAG w Lipsku (kod producenta „wa”) oraz w Schlieben (kod producenta „wk”), a także w zakładach C. Warz & Co, w Zella-Mehlis (kod producenta „cq”).

Granatnik przeciwpancerny Pzf. 30 m
Granatnik przeciwpancerny Pzf. 30 m

Model rozwijany równolegle z granatnikiem przeciwpancernym Pzf. (kl) 30 m. Finalny model został przetestowany na poligonie w Kummersdorfie w marcu 1943 roku, gdzie występował pod nazwą Faust Patrone 2. Produkowany seryjnie od października 1943 roku do sierpnia 1944 roku, kiedy został zastąpiony na liniach produkcyjnych granatnikiem przeciwpancernym Pzf. 60 m.

Granatnik przeciwpancerny Pzf. 30 m
Granatnik przeciwpancerny Pzf. 30 m

Dane techniczne:

Masa:
Długość broni:
Długość rury wyrzutni:
Średnica rury wyrzutni:
Średnica głowicy:
Masa głowicy:
Masa materiału wybuchowego:
Masa ładunku miotającego:
Prędkość początkowa:
Donośność:
5,2 kg
1.045 mm
800 mm
44 mm
140 mm
2,9 kg
1,7 kg (mieszanka trotylu i heksogenu)
ok. 95 g
ok. 30 m/s
praktyczna 30 m

Przekrój granatnika przeciwpancernego Panzerfaust 30 m
Przekrój granatnika przeciwpancernego Panzerfaust 30 m

Opis konstrukcji:
Głowica z ładunkiem kumulacyjnym jest osłonięta czepcem balistycznym dla poprawienia aerodynamiki, natomiast dla zapewnienia stabilności w locie pocisku do celu zastosowano rozkładające się po opuszczeniu wyrzutni prostokątne sprężynujące blaszki szerokie na 100 mm i wysokie na 75 mm, przynitowane do drewnianego trzonka, przez którego środek jest poprowadzona wzmacniająca metalowa tulejka.

Schemat głowicy granatnika przeciwpancernego Pzf. 30 m
Schemat głowicy granatnika przeciwpancernego Pzf. 30 m

Detonację głowicy zapewnia prosty zapalnik bezwładnościowy typu Rückstoßzünder FPZ 8001 z iglicą przytrzymywaną przez spiralną sprężynę, która po trafieniu w cel nakłuwa spłonkę ładunku pobudzającego kl.Zdlg. 34. Materiał wybuchowy działa na wkładkę kumulacyjną średnicy 115 mm wykonaną z tłoczonej miękkiej blachy stalowej (testowano kilka materiałów wkładki, w tym cynk) tworzącą strumień kumulacyjny przebijający pancerz atakowanego celu. Przebijalność ustawionego pionowo pancerza wynosiła do 200 mm, ale ze względu na zakrzywiony tor lotu powolnego pocisku w praktyce uzyskiwano mniejsze wartości. Po zgłoszeniu przez oddziały licznych niewypałów zastosowano zmodyfikowany zapalnik Rückstoßzünder FPZ 8002.

Uzbrajanie głowicy granatnika przeciwpancernego Pzf. 30 m
Uzbrajanie głowicy granatnika przeciwpancernego Pzf. 30 m

Granatniki pakowano z nieuzbrojonymi głowicami po 4 sztuki w drewniane skrzynie transportowe, natomiast ładunki pobudzające wraz z zapalnikami znajdowały się w osobnym pudełku. Żołnierze sami uzbrajali pociski przed walką zgodnie z umieszczoną na głowicy instrukcją. Należało oddzielić głowicę od rury wyrzutni, odkręcić od głowicy ogon ze statecznikami, następnie w tuleję z tyłu głowicy włożyć ładunek pobudzający kl.Zdlg. 34, a za nim zapalnik Rückstoßzünder FPZ 8001 lub Rückstoßzünder FPZ 8002 (można było włożyć je odwrotnie, a wtedy wybuch nie następował), na koniec wszystko poskręcać i włożyć głowicę z powrotem do rury wyrzutni, uważając przy tym na złożone stateczniki.

Uzbrajanie głowicy granatnika przeciwpancernego Pzf. 30 m
Uzbrajanie głowicy granatnika przeciwpancernego Pzf. 30 m

Stalowa rura wyrzutni ma ścianki grubości 2 mm. W jej wnętrzu umieszczono tekturowy pakunek z ładunkiem miotającym czarnego prochu, który jest przytrzymywany wkręconym od spodu wkrętem, a od strony głowicy zabezpieczony gumową uszczelką. Mechanizm odpalający jest przymocowany do górnej powierzchni rury wyrzutni za pomocą zgrzewania. W jego przedniej części znajduje się podnoszone na ośce ramię celownika (w górnej części ma wysztancowany otwór w kształcie X odpowiadający odległości 30 metrów, uzupełniony o wywiercone dodatkowe okrągłe otwory umieszczone nad i ponad dotychczasowym, odpowiadające odległości 20 i 40 metrów – patrząc na pobliski cel zgrywano je z najwyższym punktem głowicy), które w pozycji złożonej blokuje trzpień iglicy, natomiast główny mechanizm obejmuje tulejkę z bolcem, którą wpychano do wnętrza obudowy napinając sprężynę iglicy i obracano o ćwierć obrotu w lewo (w pozycji napiętej iglicę blokował przycisk spustu opierający się o wycięcie trzpienia) co zgrywało otwór ogniowy spłonki na wprost otworu w ściance wyrzutni bezpośrednio nad ładunkiem miotającym. Teraz wystarczyło nacisnąć znajdujący się bezpośrednio za celownikiem przycisk zwalniający iglicę, która siłą napiętej uprzednio sprężyny nakłuwała spłonkę i przekazywała dalej płomień na ładunek miotający. W razie rezygnacji z chęci oddania strzału tulejkę można było obrócić w prawo blokując dostęp do okna kanału ogniowego, a dalej przytrzymując ją nacisnąć przycisk spustu i delikatnie cofnąć zwalniając naciąg sprężyny iglicy, przywracając położenie wyjściowe mechanizmu.

Schemat granatnika przeciwpancernego Pzf. 30 m
Schemat granatnika przeciwpancernego Pzf. 30 m

Tylny koniec wyrzutni przesłaniała kartonowa zaślepka zabezpieczająca przed przedostaniem się do wnętrza zanieczyszczeń. Przy strzale wylatywała ona do tyłu wraz ze strumieniem gazów i resztkami kartonowego opakowania ładunku miotającego tworząc 10-metrowy stożek strefy niebezpiecznej. Przypominał o niej duży napis na wyrzutni: Achtung! Feuerstrahl! ( pol. Uwaga! Strumień ognia!), a w późniejszych wersjach Vorsicht! Starker Feuerstrahl! ( pol. Zachować ostrożność! Silny strumień ognia!).

Dokumentacja fabryczna granatnika przeciwpancernego Pzf. 30 m
Dokumentacja fabryczna granatnika przeciwpancernego Pzf. 30 m

Dla oddania strzału celem uzyskania odpowiednio dużego kąta podniesienia rurę wyrzutni wkładano pod pachę – w takiej pozycji nie dało się z niej strzelać z pozycji lezącej, ani z wnętrza okopu, co narażało strzelca na wykrycie. Pozycję strzelca zdradzała także po oddaniu strzału spora chmura dymu towarzysząca spalaniu ładunku miotającego. Ze względu na konstrukcję była to wyrzutnia jednorazowego użytku. Po oddaniu strzału rurę wyrzutni po prostu wyrzucano.

Granatnik przeciwpancerny Pzf. 30 m
Granatnik przeciwpancerny Pzf. 30 m

Źródła:

Instrukcja D 560/2 „Merkblatt für die Handhabung der Faustpatrone 2 (groß)”, 1943 r.

Instrukcja D 560/2 „Pzf – 30 m. Die Panzerfaust”, 1944 r.

Instrukcja Merkblatt 149b „Panzernahkampfwaffen. Teil 2: Panzerfaust”, 1944 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.