Urządzenie nasłuchowe Ringtrichter-Richtungshörer

Historia konstrukcji:
Nasłuchownik RRH był używany przez siły zbrojne Niemiec.

Został opracowany w niemieckich zakładach Electroacustic G.m.b.H. w Kiel (pol. Kilonia). W 1936 roku dokonano badań porównawczych z konkurencyjnym urządzeniem nasłuchowym Goerz pochodzącym z zakładów  austriackich, z których niemiecka konstrukcja wyszła zwycięsko.

Do 1944 roku wyprodukowano 5.559 egzemplarzy.

Opis konstrukcji:
Wstępne naprowadzanie na cel za pomocą wskaźników celowniczych Übtrg.Ger. 35.

Nasłuchownik pozwala śledzić cel odległy maksymalnie o 6.000 m, lecący na pułapie 4.000 m. Jeden z operatorów odpowiada za naprowadzanie urządzenia w azymucie, natomiast drugi w elewacji. Dokładność pomiaru wynosi ok. 1° w każdym kierunku (po precyzyjnym wprowadzeniu wszystkich poprawek uwzględniających m.in. temperaturę, ciśnienie i wilgotność powietrza, co nie zawsze było możliwe do uzyskania w czasie rzeczywistym i wówczas operowano wartością uśrednioną, co siłą rzeczy miało wpływ na prędkość rozchodzenia się dźwięku i pogarszało dokładność pomiaru).

Uzyskane koordynaty uchwyconego samolotu przekazywano do reflektorów przeciwlotniczych które starały się uchwycić cel w snop światła, co umożliwiało wyliczenie jego dokładnego położenia za pomocą dalmierzy optycznych sprzężonych z aparatami centralnymi Kdo.Ger. 36 oraz Kdo.Ger. 40.

Na czas transportu z obu stron podstawy aparatu podczepiane są jednoosiowe wózki transportowe Sd.Anh. 104.

Źródła:

Instrukcja L.Dv. 400/6a „Ausbildungsvorschrift für die Flakartillerie (A.V.Flak). Einzelausbildung. Heft 6a: Ausbildung am Ringtrichter-Richtungshörer (Entwurf)”, 1940 r.

Instrukcja L.Dv. 604 „Ringtrichter-Richtungshörer (RRH) – Beschreibung und Behandeln”, 1937 r.

Werner Muller „Sound Locators, Fire Control Systems and Searchlights of the German Heavy Flak Units 1939-1945”, wyd. Schiffer Publishing Ltd., 2004 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.